Prof. Dr. Özgür Demirtaş Manisa iş dünyası ile buluştu

08 Şubat 2019, Cuma
Prof. Dr. Özgür Demirtaş Manisa iş dünyası ile buluştu

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası, Şubat ayı etkinlik programı çerçevesinde Prof. Dr. Özgür Demirtaş'ı konuk etti.

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Bülent Koşmaz Hizmet Binası’nda Konferans Salonu’nda gerçekleşen Prof. Dr. Özgür Demirtaş’ın yorumlarıyla ‘2019 yılında Dünya ve Türkiye ekonomisinde beklentiler, riskler ve fırsatlar’ konulu konferansa Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yılmaz, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Ümit Türek, Sosyal Güvenlik İl Müdürü Yavuz Kurt, Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ulusoy, Akhisar Ticaret Borsası Başkanı Alper Alhat, Soma Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Cem Doğan, Soma Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Nüvit Iğnak, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri ile Manisa iş dünyasının temsilcileri katıldı.

"Manisa rekabetçi iller arasında"


Manisa iş dünyasının büyük bir ilgi gösterdiği konferansın açılışında konuşan Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yılmaz, Manisa ekonomisinin Türkiye ekonomisindeki konumu hakkında bilgiler verdi. Manisa’nın verimli topraklarıyla, günden güne artan ihracat rakamlarıyla ve birçok yabancı sermayeye açtığı kapıyla, Türkiye'nin parlayan ekonomisi, Avrupa'nın sanayideki incisi konumunda olduğunu belirten Yılmaz, "2018 yılı TÜİK verilerine göre, Manisa nüfusu 1 milyon 429 bin 643 kişidir. Nüfusun iş gücüne katılım oranı ülke genelinde yüzde 50,8 iken, söz konusu oran Manisa’da yüzde 55,5’tir. Ekonomik gelişmenin önemli unsurlarından bir olan beşeri sermaye açısından Manisa, nüfus miktarı ve sahip olduğu özellikleriyle, Türkiye’nin en rekabetçi illeri arasında yer almaktadır. İlimizdeki işsizlik oranı oldukça düşük seviyededir. Manisa ekonomisi, tarımsal potansiyeli, üretimi ve ihracatıyla ülke ekonomisinin lokomotif illerinden biridir." dedi.

"Manisa ülke ihracatına katkı sağlıyor"
Manisa’nın, üretim kabiliyetiyle ulusal ekonomiye, uluslararası pazarlama kabiliyetiyle ülke ihracatına katkı sağladığına da değinen Başkan Yılmaz, "Manisa sahip olduğu endüstriyel altyapı, organize sanayi bölgeleri, AR-GE merkezleri, teknoloji geliştirme bölgesi ve nitelikli işgücü ile her geçen gün gelişerek yerli ve yabancı yatırımcıların ilgi odağı olmaktadır. Manisa’nın sanayi üretimindeki üstünlükleri, ihracat performansına da doğrudan yansımıştır. Manisa, Batı Anadolu’nun ve Türkiye’nin ihracat üssü olma yolunda hızla ilerlemektedir. Nitekim, 2018 yılında gerçekleştirmiş olduğu 4 milyar 430 milyon dolarlık ihracat rakamı ile Ege bölgemizde İzmir’den sonra ikinci, Türkiye’de ise iller sıralamasında sekizinci sıradadır." diye konuştu.

"Manisa OSB gurur kaynağımız"


Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nin Manisa Ticaret ve Sanayi Odası’nın gurur kaynağı olduğunu belirten Başkan Yılmaz, "25 meslek grubunda yaklaşık 12 bin üyesi ile çalışmalarını sürdüren odamızın kuşkusuz ki Manisa ve Türkiye ekonomisi için oluşturmuş olduğu en önemli katma değer kendi imkanlarıyla kurmuş olduğu bugün Türkiye’nin göz bebeği, Avrupa’nın üretim merkezi olan Manisa Organize Sanayi Bölgesidir. Manisa Organize Sanayi Bölgesi 10 milyon metrekarelik 50 bin çalışanı ve 224 işletmesi ile Manisa’yı dünya çapında önemli bir yatırım merkezi haline getirmiştir. Nitekim Manisa Organize Sanayi Bölgesi, 2004/2005 yıllarında Financial Times tarafından yatırıma en uygun kent, 2006/2007 yıllarında, Avrupa’nın en iyi ve en uygun yatırım kenti ve yine 2006/2007 yıllarında, Dünya’da yatırım yapılacak en iyi sanayi bölgesi ödüllerini almaya hak kazanmıştır." dedi.
Ekonomik üretkenliğin ve rekabette üstünlüğün temel dinamiklerinden birisinin de hiç şüphesiz ki inovasyon olduğunu vurgulayan Başkan Yılmaz, "2018 yılı itibariyle, Manisa’da kurulmuş ve sanayi ve teknoloji bakanlığı tarafından tescillenmiş olan 27 adet AR-GE merkezi bulunmakta ve iller sıralamasında 7. sırada yer almaktayız. Yerli ve yabancı şirketlerce kurulmuş bu AR-GE merkezlerinin yanı sıra, teknoloji geliştirme merkezi olarak, odamızın da kurucu ortağı olduğu Manisa Celal Bayar Üniversitesi Muradiye Kampüsünde bulunan TEKNOKENT, Üniversite - sanayi işbirliğinde önemli bir misyon üstlenmekte, Manisa’nın AR-GE potansiyeline destek vermektedir. Ayrıca, Endüstri 4.0 devrimi kapsamında, Zafer Kalkınma Ajansı'nın koordinasyonunda geliştirilen, 'Akıllı ürün ve üretim sistemleri araştırma ve eğitim merkezi (MCBÜ-AKÜM) güdümlü projesi' ile imalat sanayisi firmalarının tasarımcı ve yenilikçi ürün geliştirme kabiliyetlerinin artırılması, bu firmaların endüstri 4.0'a uyum ve geçiş sürelerinin hızlandırılması, tasarım, ürün geliştirme ve endüstri 4.0 konularında nitelikli iş gücünün oluşturulması ve ülkemizin dışa bağımlı olduğu katma değeri yüksek ürünlerin üretilebilmesi sağlanacaktır. Öte yandan, TEKNOKENT’in yine Zafer Kalkınma Ajansı’nın hibe desteğiyle gerçekleştirmiş olduğu bir diğer önemli proje ise 'Manisa Savunma Sanayi Teknoloji Geliştirme Kümesi (MASTEK)' projesidir. Bu proje ile savunma sanayine yönelik teknoloji transferi sağlayacak Manisa tasarım ve birleştirme teknolojileri merkezi kurarak, küme bünyesine ülkemizde bulunmayan 'Alüminyum vakum lehimleme' ve 'Sürtünme karıştırma kaynağı' gibi yüksek üretim teknolojileri temin edilecek ve bu teknolojiler etrafında Manisa ilindeki talaşlı imalat ve döküm firmalarından bir küme oluşturulacaktır." dedi.

Prof. Dr. Özgür Demirtaş ise yaptığı konuşmasında, '2019 yılında Dünya ve Türkiye ekonomisinde beklentiler, riskler ve fırsatlar’ konulu sunumuyla, Manisa iş dünyasına Dünya ve Türkiye’deki ekonomik dengeler hakkında bilgiler vererek, ekonomik gelecek hakkında görüşlerini paylaştı. Yaklaşık iki saat süren konferansın son bölümünde ise Demirtaş, katılımcılardan gelen soruları cevaplandırdı.


Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yılmaz, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Ümit Türek, Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ulusoy, Akhisar Ticaret Borsası Başkanı Alper Alhat, Soma Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Cem Doğan ve Soma Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Nüvit Iğnak günün anısına Prof. Dr. Demirtaş’a Atatürk portresinin yer aldığı naht sanatı eserini hediye etti.

Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Salihli Sektör Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Obisis.com