"Avrupa'nın çatısı"na tırmanan ilk Salihlili !

29 Temmuz 2019, Pazartesi

Salihlili dağcı Gökhan Kaplan, "Avrupa'nın çatısı" olarak nitelendirilen 5 bin 642 metre yükseklikteki Rusya'nın Elbruz Dağı'na tırmanmayı başaran ilk Salihlili oldu.

Salihlili dağcı Gökhan Kaplan, “Dünya’nın 7 kıtası 7 zirvesi (seven summit) projesi” kapsamında Avrupa’nın çatısı olan ve Rusya’da bulunan 5 bin 642 metre yüksekliğindeki Elbruz Dağı’nın zirvesine tırmanmayı başaran ilk Salihlili oldu.


Bundan sonraki hedefinin 8 bin 848 metre yüksekliğindeki Everest Dağı’na tırmanmak olduğunu belirten Kaplan “Burak Saral rehberliğinde 15 kişiden oluşan grubumuzla 10 günlük bir expedisyon sonucu hava sıcaklığının -36 dereceye kadar düştüğü rüzgarın ise 70 kilometre hıza ulaştığı ve yüksek irtifa problemlerinin yaşandığı bu tırmanışı zorluklara rağmen zirveye ulaşmayı başardık. Hedefim, diğer kıtaların zirve tırmanışlarını ve Himalaya’da bulunan Dünya’nın en yüksek zirvesi Everest’e tırmanarak Türkiye’nin Seven Summit projesini bitiren Nasuh Mahruki’den sonra 2.dağcısı olmak. Daha önce Türkiye’de birçok yüksek irtifa, Yunanistan Fransa, Japonya’da tırmanış yaptım. 2020 yılında Afrika’nın zirvesi Klimanjaro ve Güney Amerika’nın zirvesi Acongagua, 2021 yılında Antarktika ve Alaska’daki Denali ve 2022 yılında ise Avustralya ve Cumhuriyetimizin 100. yılında Everest’e tırmanmayı planlıyorum”

Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Salihli Sektör Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Obisis.com