Jeoparkın simgeleri kilimlerde hayat buldu

11 Ağustos 2019, Pazar
Jeoparkın simgeleri kilimlerde hayat buldu

2013 yılında UNESCO Global Jeoparklar listesine giren ve UNESCO belgesi almaya hak kazanan Kula - Salihli UNESCO Global Jeoparkı sahasında bulunan tarihi ve kültürel simgeler öğrenciler tarafından kilimlere dokundu.

Halı dokuma kursu eğitmeni Sultan Gençtürk Salihli’nin de Unesco Global Jeoparkı sahasına dahil edilmesi ile Salihli ve Kula’daki önemli değerleri kilimlere dokuyarak jeoparkın tanıtımına katkıda bulunmayı amaçladıklarını söyledi.


Gençtürk  “Salihli’de birbirinden yetenekli 9 kadından oluşan bir kooperatif kurduk. Salihli  Girişimci Kadınlar adını verdiğimiz bu kooperatifimizle ilçemizin tarımsal alanda üretilen organik  ürünlerinden kozmetiğe kadar el sanatlarından hediyelik eşyalara kadar  bir çok alanda üretim yapış bunların satışını gerçekleştireceğiz. Vereceğimiz kurslarla bu çalışmalarımızın alt yapısını hazırlayacağız. Bölgenin kalkınması adına önemli hizmetlerde bulunacağımızı düşünüyoruz. Bu kooperatifimiz aracılığı ile bölgemizin de turizm yönünden katkıda bulunmayı hedefliyoruz. Bu anlamda bilindiği üzere Kula UNESCO Global Jeoparkı sahasına Salihli’de eklendi. Kula-Salihli Jeoparkı Türkiye ‘de ve Türk dünyasında alanında ilk ve tek jeoparkıdır. Bu sahanın tanıtımına katkıda bulunmak için Kula – Salihli UNESCO Global Jeoparkının da partneri olduk. Atölyemizde bu yılki eğitimin konusu jeositler oldu. Kursumuza katılan çocuklara Jeositler ile ilgili bilgiler verdim, çizimler  yaptırdım. Kültürel miraslarımıza örnekleri anlattım. Gerek Kula’da gerekse Salihli’de kültürel miraslarımıza ait bir çok örnek bulunuyor. Çocuklarımız bunları çizdiler halıya uyarladılar. Şuanda çocuklarımız kilimlere peri bacaları, volkanlar, Marmara Gölü, volkan konisi, nar, gibi simgeleri dokuyorlar” dedi
Kursiyerlerden Nehir Ela Özçelik “Kula-Salihli Jeoparkı kültürel ve arkeolojik zenginliğinden dolayı Türkiye’nin jeo turizmi açısından en önemli alandır. Türkiye’nin ve Türk dünyasının unesco etiketli ilk ve tek jeoparkıdır” derken Beren Saraç “Marmara Gölü tektonik bir göldür. Göçmen ve yerli birçok kuş yaşamaktadır. Yok olmak üzere olan tepeli pelikan kuşu da burada yaşamaktadır. Ve koruma altına alınmıştır. Ayrıca burada bir sürü bitki türü de vardır. Bunlardan bazıları endemiktir. Yani türü tükenmek üzeredir. Doğa harikası olan Gölmarmara Gölünü halı olarak dokuyorum” dedi.

Kula – Salihli UNESCO Global Jeoparkı

Antik Çağ’ın coğrafyacısı Strabon'un "Geographika" adlı eserinde "Katakekaumene-Yanık Ülke" olarak tanımlanan Manisa’nın Kula ilçesinde 80'den fazla volkan konisinin yanı sıra peri bacaları, karstik mağaralar, kanyonlar, kaya mezarları ile tarihi evler yer alıyor. Kula Global Jeoparkı'na, Salihli ilçesi de dahil edilmesi sonucu mevcut alan 2320 kilometrekareye ulaştı.  Kula Global Jeoparkı'na Salihli ilçesinin de dahil edilmesi ile başta Adala Kanyonu olmak üzere Lidya Krallığı’nın başkenti Sardis Antik Kenti, Bin Tepeler Höyük Mezarları, Kurşunlu Kaplıcaları, Artemis Tapınağı ile Gölmarmara Gölü jeopark ağına dahil oldu.

Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Salihli Sektör Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Obisis.com