TMO, Salı günü Çekirdeksiz Kuru Üzüm alımlarına başlıyor

09 Eylül 2019, Pazartesi
TMO,  Salı günü Çekirdeksiz Kuru Üzüm alımlarına başlıyor

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), tarafından yapılan açıklamada çekirdeksiz kuru üzüm alımının 10 Eylül Salı gününden itibaren Manisa, Alaşehir, Salihli, Turgutlu, Sarıgöl ve Saruhanlı alım noktalarında ve İzmir ve Salihli Ticaret Borsalarında başlayacağı bildirildi.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), tarafından yapılan açıklamada çekirdeksiz kuru üzüm alımının  10 Eylül Salı gününden itibaren başlayacağı ve ürünün kuruma teslim edildiği tarihten itibaren en geç 20 gün içerisinde ise ürün bedelinin üreticilerin banka hesaplarına aktarılacağı kaydedildi.

SALİHLİ TİCARET BORSASI’NDA DA ALIM YAPILACAK

Salihli Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Yetiş Aksoy’da borsa da alımların başlayacağını söyledi.

Aksoy “Kuru üzüm alımları; Manisa, Alaşehir, Salihli, Turgutlu, Sarıgöl ve Saruhanlı alım noktalarında yapılacak. Bunun yanı sıra İzmir ve Salihli Ticaret Borsamızda faaliyete geçirdiğimiz Üzüm Satış Salonumuzda 11:00-12:00 saatleri arasında üreticilerimizden alım yapılacaktır.” Dedi.


TMO’dan yapılan açıklamada ise “Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli kuru üzüm fiyatlarındaki istikrarsızlığı gidermek amacıyla TMO'nun çekirdeksiz kuru üzüm alım fiyatını (No:9 kalite) 10,00 TL/kg olarak açıklamıştır. Kurumumuz, 10.09.2019 tarihi itibarıyla çekirdeksiz kuru üzüm alımlarına başlayacak olup uygulanacak politikalar aşağıda sunulmuştur.   Alımlar, randevulu sistem ile yapılacaktır. Randevular, www.tmo.gov.tr veya randevu.tmo.gov.tr adreslerinden alınabileceği gibi TMO İzmir Şube Müdürlüğü ve TMO Manisa Ajans Amirliğinden de alınabilecektir.  Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kayıtlı üreticilerden belgelerindeki üretim miktarının tamamı satın alınacaktır. Ürün bedeli ödemeleri, ürünün TMO'ya teslim edildiği tarihten itibaren en geç 20 gün içerisinde üreticilerin banka hesaplarına aktarılacaktır.    Rutubet oranı %13'e kadar olan ürünler satın alınacaktır.  Boşaltma ücreti alınmayacaktır. Ürün teslimatları sadece ürün sahipleri tarafından yapılabilecektir.    Yalnızca 2019 mahsulü ürünlerden ürünü temsil eden numune alınacak ve analize tabi tutulacaktır. Pazar günleri hariç, haftanın 6 günü alım yapılacaktır. Çuvallar ürün ile birlikte maksimum 50 kg ağırlığında olacak; sık dokumalı, yeni çuvallardaki (örn. Tariş çuvalı) ürünler satın alınacaktır. Un, şeker, gübre, yem, kıl, bez torba vb. gibi kullanılmış çuvallarda getirilen kuru üzümler alıma tabi tutulmayacaktır”

Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Salihli Sektör Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Obisis.com