"Erkeklerde en sık görülen 2. kanser türü"

11 Eylül 2019, Çarşamba

Dünya Prostat Günü dolayısıyla açıklamalarda bulunan İlçe Sağlık Müdürü Doktor Sezgin Güleç "Türkiye'de prostat kanserinin erkeklerde en sık görülen ikinci kanser olmasından dolayı, toplumda farkındalık oluşturmak önem arz etmektedir" dedi.

Güleç “Kanser; ortaya çıkışı önlenebilen, erken tedavinin yaşam kalitesini artırdığı bir hastalıktır. Kanserli olguların yaklaşık üçte ikisi erkeklerde görülmekte olup önemli bir kısmı sigara ve obezite ile ilişkilidir. Sağlıklı yaşam davranışları ile kanserden korunulabilir, tarama programlarına katılarak erken teşhisle yaşam süresi uzatılabilir.   Türkiye'de prostat kanserinin erkeklerde en sık görülen ikinci kanser olmasından dolayı, toplumda farkındalık oluşturmak önem arz etmektedir. Bu amaçla; 15 Eylül Dünya Prostat Günü vesilesiyle; “Ailesinde, 1.derece akrabalarında prostat kanseri olanların 40 yaşından itibaren, diğer erkeklerde 50 yaşından itibaren düzenli sağlık  kontrolüne gitmesi” konusunda farkındalık çalışması yürütülerek halkın bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi hedeflenmelidir” dedi.
Prostat kanserinin belirtileri ise şu şekilde sıralandı.


İdrar yaparken yanma veya ağrı, idrarda kan görülmesi, semende kan görülmesi, alt karın bölgesinde, kalçada veya sırtta devam eden/geçmeyen ağrı. Risk Faktörleri :İleri yYaş, aile öyküsü. Beslenme alışkanlıkları (doymuş yağlardan ve kırmızı etten zengin, sebze-meyveden fakir bir diyet) prostat kanseri riskini arttırabilir. Kanda prostat spesifik antijen (PSA) testi: Hastanın kan örneğinde laboratuvarda PSA bakılır. PSA prostat kanseri dışında bazı hastalıklarda da yükselebilir (prostatın iltihabı ya da iyi huylu büyümesi gibi).Yılda bir ölçülmesi tarama açısından anlamlıdır. Erken teşhiş için en yakın sağlık kuruluşuna başvurmaları gerekir.”

 

Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Salihli Sektör Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Obisis.com