Okul sağlık tedbirleri ve (Eba) uzaktan eğitim mevzusu

26 Mart 2020, Perşembe
Okul   sağlık   tedbirleri ve  (Eba) uzaktan  eğitim mevzusu

Ülkemiz ve dünya oldukça zor günlerden geçiyor.Binlerce yıldır dönem dönem insanoğlunun canını alan salgın hastalıklar (Pandemi) maalesef yine ortaya çıktı.

Çin’in Wuhan Bölgesi kaynaklı  Coronovirüs  salgını tüm dünya ülkelerine hızla yayıldı.Alınan tedbirlerle ülkemize oldukça  geç  giriş yapan hastalık etkisini yavaş yavaş göstermeye başladı.Okullarımız 13.03.2020 tarihinden itibaren 2 hafta boyunca kapalı kalacak. (Şimdilik) Muhtemelen hastalığın ülkemizden çıkışına yada tüm halkımızın bağışıklık kazacağı tarihe kadar da okulların kapalı kalması ihtimaller dahilinde.Aynı gün alınan, tüm yurtta eğitim kurumlarının acil olarak dezenfekte edilmesi  kararıyla, tüm eğitim kurumlarımız ilaçlanarak,  ülke genelinde alınan ilk tedbirlerden biri  hayata geçirildi.Ülkemizin tüm dünya ülkelerini etkileyen bu badireyi de en az hasarla atlatmasını umut etmekteyiz.


Peki bu arada eğitim ve öğretime ara verilen sürede çocuklarımız ne yapacak ? Milli Eğitim Bakanlığımız bu sürecte, verilen iki haftalık aranın ikinci haftası  öğrencilerimiz için EBA ( Eğitim Bilişim Ağı ) ve TRT üzerinden uzaktan eğitim yapılması kararını aldı.

Öncelikle uzaktan eğitimi tanıtalım.

Uzaktan eğitim, zamandan ve mekandan tamamen bağımsız bir şekilde öğrencinin ve öğretim üyesinin kampüse gelme zorunluluğu olmaksızın mevcut var olan bilgisayar teknolojileri vasıtası ile tamamen sanal ortamda canlı, görüntülü, sesli olarak derslerin işlendiği, katılımcının istediği zaman bunları tekrar izleyebileceği ve görüntüleyebileceği, günümüz şartlarında eğitim ve öğretimin hızla bilgisayar ortamında geçtiği akılcı, çağdaş, yenilikçi bir eğitim sistemidir.


Milli Eğitim Bakanlığımız uzun süredir faaliyette olan ve devamlı geliştirilen EBA altyapısının uzaktan eğitime günler kala, kullanıcılara kolaylık sağlaması için gerekli düzenlemeleri de ardı ardına faaliyete geçirmektedir. EBA sistemine son girişimde ise siteye erişim kolaylığı için Kare Kod ile erişimin devreye alındığını gördüm.Bu uygulama öğrenci ve veliler için büyük kolaylık sağlayacak.
Bu arada kimi özel okulların kendi çevrimiçi sistemlerini kurdukları ve öğrencilerini bu kanala yönlerdirdiklerini de görmekteyiz.Son derece doğal ve takdir edilecek bir davranış.Buradan gerek LGS gerekse de YKS nin  Milli Eğitim Bakanlığı müfredatından hazırlandığını hatırlatmak isterim.
Gelelim  Uzaktan öğretimin diğer bileşeni olarak  Tv yayınlarının seçilmesine.Ülkemizde ulusal Tv kanalımız olan TRT bünyesinde faaliyet gösteren kimi yan kanallarda  hemen isim ve içerik değişikliğine gidildi.TRT EBA TV İlkokul, TRT EBA TV Ortaokul ve TRT EBA TV Lise olmak üzere 3 farklı kanalda  öğretime devam edilecek.Bu konuda çok hızlı bir şekilde içerik hazırlığına gidilen süreçte 23 mart 2020  tarihi itibariyle pazartesi günü ilk yayınlara başlayacak. Sayın bakanımız Ziya SELÇUK bu konuda ” Hangi saate hangi ders olacak, bu dersleri yayımladık.Bu dersler 20’şer dakikalık dilimler halinde hayata geçirilecek. Ev ortamında ,okuldaki gibi 40 dakika oturmak kolay değil.Yaptığımız çalışmalar,araştırmalar gösteriyor  ki çocuklar bu tür ortamlarda 20’şer dakika aralıklarla otururlarsa verimli oluyor.”dedi. Bakan SELÇUK  ilkokul öğrencilerinden durumu eksi durumda görünenlerin ”İYEP”  adı verilen iyileştirme programına tabi tutulacağını da sözlerine ekledi.
Şu an için bildirilen program akışı şöyle olacak:


Dersler, 20'şer dakika olarak yayımlanacak ve aralarda 10'ar dakikalık etkinlik kuşağı olacak.
Ortaokulda; Türkçe, matematik, sosyal bilgiler, fen bilimleri, din kültürü ve ahlak bilgisi, İngilizce ve imam hatip ortaokulu öğrencileri için Arapça dersleri olacak. Lisede; tarih, coğrafya, Türk dili ve edebiyatı, matematik, fizik, kimya, biyoloji, din kültürü ve ahlak bilgisi ve ayrıca imam hatip lisesi öğrenciler için de diğer temel dersler verilecek.


Dersler, EBA TV İlkokul ve EBA TV Ortaokul'da sabah saat 09.00'da başlayıp 13.30'a kadar devam edecek. Ayrıca saat 13.30- 17.30 ve 17.30- 21.30'da iki kez tekrar yayın ekrana gelecek.
Ders saatlerini kaçıran veya pekiştirmek isteyen öğrenciler tekrarına ulaşarak, yeniden izleme ve dinleme imkanı bulacak. EBA TV Lise'de ise ders sayısı daha fazla olduğu için yayınları sabah 09.00'da başlayıp 14.30'a kadar devam edecek. Saat 15.00 ile 21.00 arasında da EBA TV Lise'de tekrar yayınları ekrana gelecek.


Kısacası ne kadar süreceği belirsiz olan bu karmaşık günlerde devletimiz tüm bakanlıkları ile ciddi bir kriz yönetimi yürütmektedir.En ön saflarda Sağlık bakanlığı personellerinin yer aldığı bu savaşta Milli Eğitim Bakanlığı da üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmekte, geleceğimiz, her şeyimiz çocuklarımızın gerek eğitim öğretim gerekse de gelişimlerinde olumsuz bir süreç yaşanmaması için tüm tedbirlerini almakta ve çok kısa sürede tüm argümanlarıyla kendi cephesinde sahaya inmektedir.
Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca'nın daima söylediği gibi “sorun Küresel, çözüm ise Ulusal” dır.Her bir vatandaşımız tehlike geçinceye kadar sosyal mesafe kuralına uymalıdır. Allah bu çok sert  süreci Milletimiz ve Devletimiz için en az kayıpla atlatmamıza  yardım etsin.


 

Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Salihli Sektör Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Obisis.com