Kalbindeki delik, şemsiye ile Medigüneş'te kapatıldı

15 Temmuz 2017, Cumartesi
Kalbindeki delik, şemsiye ile  Medigüneş'te kapatıldı

Kalbindeki doğuştan olan deliği, 50 yaşında Özel Medigüneş Hastanesi'nde öğrendi.

50 yaşındaki Ali Dinç’in kalbindeki doğuştan olan delik, Özel Medigüneş Hastanesi’nde Uzm.Dr.İbrahim Susam tarafından gerçekleştirilen şemsiye yöntemi ile kapatıldı.


Salihli’de ikamet eden Ali Dinç(50), inme şikayetiyle Özel Medigüneş Hastanesi Nöroloji Bölümüne giderek, Nöroloji Dr.Ozan Sagut’a muayene oldu. Dr.Sagut tarafından tedavi altına alınan Dinç, yapılan ileri kardiak tetkiklerde kalbinde doğuştan bir kaç milimetrelik delik olduğu saptandı. Dinç’in kalbindeki doğuştan olan delik ise Kardiyoloji Uzmanı Uzm.Dr.İbrahim Susam ve ekibinin anjiyo yöntemiyle, şemsiye ile kapatıldı. Dinç’in kalbindeki delik şemsiye yöntemiyle kapatılarak, bu bölgeden yeni pıhtı atması engellendi. Salihli’de ilklere imza atan Özel Medigüneş Hastanesi, şemsiye yöntemiyle de bir ilke daha atmış oldu.

“Salihli’de ilk kez yapıldı”
  
Şemsiye yöntemi ile Ali Dinç’in kalbindeki deliği kapatan Uzm.Dr.Susam “Özel Medigüneş Hastanesi’nde ve Salihli Bölgesi’nde ilk kez yapılan bu yöntem, genç yaştaki inme hastalarının kalplerinin ayrıntılı şeklide incelenmesi, bu inmenin tekrarlanmaması açısından oldukça önemlidir” dedi. Halk arasında inme olarak adlandırılan felç hakkında bilgiler aktaran Uzm.Dr.İbrahim Susam “Beyni besleyen damarlarda veya damarlardan geçen kanda değişiklikler sonucu ortaya çıkan damarın tıkanması veya kanaması oluşan inme veya felç durumudur. İnme ve felç birçok nedenle ortaya çıkar ve her birisinin de farklı bir tedavisi ve belirtisi vardır. İnme veya felç genel olarak bir hastalık değil klinik bir tablodur. Temel nedenleri hipertansiyon, şeker hastalığı gibi damar sertliği olsa da büyük bölümü kalp içinde özellikle ritim bozukluğu sonucu oluşan pıhtılar ve kalpte doğuştan kapanmamış deliklerde oldukça sık nedenlerdendir. Özellikle genç yaşta inme geçiren hastaların bu yüzden ayrıntılı incelenmesi önemlidir” dedi.

“Deliği şemsiye yönetimi ile kapattık”

Şemsiye yöntemi hakkında da bilgiler veren Uzm.Dr.Susam “Kapatma cihazı çift taraflı bir şemsiye şeklindedir. Kateter vasıtasıyla kalpteki delikten sağdan sola geçtikten sonra önce ilk şemsiyeyi deliğin sol tarafında daha sonra ikinci şemsiyeyi deliğin sağ tarafında açıyoruz ve işlem tamamlanıyor” dedi.

“İyi ki Medigüneş Hastanesi var”

Kalbindeki deliği 50 yaşında Medigüneş Hastanesi’nde öğrenen Ali Dinç ise kalbindeki öğrendiği deliği kapatan Özel Medigüneş Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Uzm.Dr.İbrahim Susam ve ekibine teşekkür etti. Sağlığına 50 yaşından sonra Medigüneş’te kavuştuğunu belirten Dinç “Şuan yeniden doğmuş gibiyim. İyi ki bölgemizde Medigüneş Hastanesi var. Bu tür ameliyatları gerçekleştirdikleri için kendilerine ayrıca teşekkür ediyorum” dedi. 

Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Salihli Sektör Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Obisis.com