"Bugüne kadar mücadele ettik bundan sonra da mücadele edeceğiz"

05 Nisan 2021, Pazartesi

Sokak Hayvanları Günü dolayısıyla açıklamalarda bulunan Salihli Hayvanları Koruma Derneği (Salihli HAYKODER) Başkanı Avukat Funda Canseven, "Hayvan dostları olarak bizlerin ve belediyenin yanında halkın da empati duyguları ve sorumluluk bilinciyle üzerine düşeni yapması gerekmektedir. Geçen haftadan buyana yetkililer ile eksikliklerinin giderilmesi konusundaki görüşmelerimiz devam etmektedir" dedi.

Sosyal medya platformlarında yer alan görüntülere değinen Canseven “Başka video ve resimlerimiz de var ancak amacımız kimseyi veya hiçbir kurumu karalamak değil. Amacımız bakımevi koşullarının düzeltilmesi oraya alınan canlılarımızın hasta olanların tedavi edilmesi sağlıklı yetişkin olanların kısırlaştırılması ve tekrar sokağa sağlıklı bir şekilde bırakılması veya sahiplendirilmesi için gereğinin layığıyla yapılmasıdır” dedi.

Canseven, şöyle konuştu.
“Yavruların bağışıklık sistemi gelişmediği için barınak aracına alındıkları anda dahi viral hastalık bulaştığı aşikardır. Bu nedenle bakımevindeki eksikliklerin giderilmesini yavrular için özel ve gerçekten koruyucu tedavi ve bakim uygulanmasını istiyoruz. Barınaklar beş yıldızlı otel değildir özel hastane değildir . Yasaya uygun ya da aykırı olmasına bakılmadan her şikayette halkı memnun etmek için  her kedi köpeğin barınağa alınması  kapasitenin üstünde kalabalık olmasına sağlıklı hayvanın barınakta hasta hayvanlardan viral hastalık kapmasına neden olmaktadır. Her bir kedi köpek için özel alan olmadığından yarı aç yarı tok bazen susuz kalmaları gibi istenmeyen durumlar meydana gelmektedir. Bakımevi denilen bizimse barınak dediğimiz belediyenin sorumluluğundaki bu birimin  eksiklikleri çoktur. Bakımevleri genellikle belediye başkanlarının en son ziyaret ettiği görmek istemediği ihmal ettiği yerlerdir.  Sosyal medyada yayılan görüntüler ve sonrasındaki eleştiriler üzerine olumlu olan tek şey belediye başkanı ve ekibinin bakımevine bizzat gelerek ziyaret etmesi orada kanayan bir yara olduğunu nihayet görmesidir. Bugüne dek hep mücadele ettik bundan sonra yine mücadele edeceğiz. Ancak burada hayvan dostları olarak  bizlerin ve belediyenin yanında halkın da empati duyguları ve sorumluluk bilinciyle üzerine düşeni yapması gerekmektedir.  Gecen haftadan buyana yetkililer ile eksikliklerinin giderilmesi konusundaki görüşmelerimiz devam etmektedir. Bundan sonra daha olumlu gelişmeler olacağına barınak koşullarının düzeleceğine eksikliklerin giderileceğine inanmak istiyorum. Herkesin sokak hayvanları konusundaki daha duyarlı ve sorumlu davranmasını rica ediyoruz”

Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Salihli Sektör Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Obisis.com