KİRAZ ALICILARI HAYALLERİ SUYA DÜŞÜRDÜ...

09 Haziran 2021, Çarşamba
KİRAZ ALICILARI HAYALLERİ SUYA DÜŞÜRDÜ...

Köylünün yüzü ne zaman güldü ki, bu defa gülsün. Malum, üretici ürettiği ürünü, iyi fiyata satar, cebine 3 kuruş girerse, ihtiyacını alır, evini yapar, çoluk çocuğunun çeyizini alır, evladını evlendirir.


Neredeyse 10 yıldır kiraz yetiştiren köylüler, kan ağlıyor. Son yıllarda iklim değişiklikleri ve haziran ayında yağan ve neredeyse her yağışta dolu ve fırtına ile ürünleri dalında kalan kiraz üreticileri, bu yılda tez zamanda hayal kırıklığına uğradı.


, Geçmiş yıllarda üreticiyi, yağmur, dolu vururken, bu yıl alıcılar hayalleri suya düşürdü.
Bu yıl hava şartları nedeniyle, kiraz normalden 15-20 sonra çiçek açtı. Soğuklar ağaçtaki çiçekleri vurdu. Bazı yerlerde kiraz yok denecek kadar az.


Erkenci kirazı olanların cebine üç beş kuruş girdi evet. Fiyatlar çok güzel olunca umutlar, hayaller, tavan yapmıştı.


Daha geçen hafta basında, kirazın yerinde kilosu 40 Tl.den alıcısı  olduğu, üreticinin yüzünün güldüğü haberlerine çok sevinmişken, hemen ertesi günü  fiyatı bir anda 20 Tl.ye düşüren alıcılar yüzünden,  üreticiler şimdi  kan ağlıyor.


Anne tarafım Gökköy’lü… Gökköy, Allahdiyen, Bahcecik hep tanıdığım insanların olduğu ve yaşam koşullarını iyi bildiğim insanlar…


Kirazlar daha tam ermemiş. Bazı yerlerde hiç kiraz yok. Olan yerlerdekiler de işçi fiyatları 130-150 Tl.olunca, kirazlarını herkes kendi toplama derdinde. İşin ilginci, kirazlar hala olgunlaşmamışken, 20 gün sonra erecek vişneler olgunlaşmaya başlamış ne garip?


Altın borsası gibi, kiraz borsası oluşmuş köylerde. Gelen kiraza göre fiyatlar 15-25 veya 25-30 Tl.arası değişiyor. Çamur banyolarında ayrı, Gökköy de ayrı,Allahdiyende ayrı fiyatlar var .Kaldı ki alıcılar belli . Köylü alıcıların elinde maymuna döndürülmüş. Gariban köylüm, elinde telefon, nerde fiyat 1 Tl.fazla ise oraya götürmeye çalışıyor.


Köylümüzün işi çok zor. Gübre, ilaç fiyatları uçmuş durumda. Gözleri  ağaçlarındaki kirazda, kulakları alıcıların verdiği fiyatta. Yağmur yağma korkusu yüzünden de hepsi korku içindeler
İşin kötüsü, önceleri  nerdeyse bir hafta 10 gün arayla, köyler arasında farkla toplanan kirazlar bu yıl hemen hemen hepsi aynı anda erecek, aynı anda ürün fazlalığı fiyatı düşürürken, imece usulü, birbirlerine yardıma giden ,komşu köy insanları, kendi kirazlarını toplayamayacak, mecburen işçi almak zorunda kalacaklar.


Ürün daha ermeden 3-5 gün içinde 18-25 Tl. arasına düşmüşken, bir haftaya fiyatlar ne olur, herkesin korkulu rüyası.


Pandemi yüzünden bitmiş tükenmiş insanlarımız,  bu yıl hiç erik ve incir yokluğuna üzülürken, kirazdaki fiyat düşüşü ile de  iyice bocalamış durumda.


“Bir kooperatif oluştursanız” dediğimde Gökköy  köy muhtarı Cavit URF:
“Bir ay kiraz var, sonra bu kooperatif ne yapar ?”diyor. Bu köyler verimli köyler, başka ürünlerde var. Ama kooperatifçiliği iyi bilen, bu işi profesyonelce yapacak, eğitimli insanlar lazım. Eğitimli, insanlarsa çoktan şehirde işe girmiş, köyle alakaları ,bayramda seyranda ziyaretle geçiştirilir , olmuş.
Her yıl yaşanan aynı sorunlar. Ki bazen, bu alıcılar arasında dolandırıldıkları zamanlarda oldu köylümün.


Ne çığlıklarını duyan var . Ne ellerinden tutan… Nede “ne durumdasınız, ne yapıyorsunuz, ne yapabiliriz ?”diyen devlet kurumları?..


Alıcılar can yakmaya devam edecekler bu şartlarda daha uzun yıllar ne yazık. Çünkü benim köylülerim sahipsiz.. Devlet bile bu insanlarımıza sahip çıkmazken (Ha göstermelik oda başkanları ve milletvekilimiz gidip görmüş, fotoğraf çekilmişler geçen hafta. Sonuç mu? Elde var sıfır… Üreticimizin işi Allaha kalmış . Allah hepsinin yar ve yardımcısı olsun. Amin…
 

Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Salihli Sektör Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Obisis.com