2021 Lise Geçiş Sınavının ardından...

09 Haziran 2021, Çarşamba
2021 Lise Geçiş Sınavının ardından...

2021 LGS Sınavı ilçemizde 38 okulda 1935 öğrencinin katılımıyla sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilmiştir.

Bu Pazar  gerçekleştirilen  Liselere Geçiş Sınavında, pandemi dönemi nedeniyle tahmin edilenin altında başarı ortalamasının beklendiği ve öğrencilerde genel bir hayal kırıklığının  hakim olduğu görülmektedir.


Pandemi nedeniyle oldukça sancılı bir sürecin aktörleri olan milyonlarca öğrenciden , ortaöğretim sınavına giren öğrencilerimiz  uzun süredir bilindiği gibi sağlık kurulunun tavsiyelerine göre kimi zaman yüz yüze kimi zaman ise uzaktan eğitim alarak sene sonunu getirmişlerdi.Daha önceki yıllarda da mevcut sınav sistemlerinin, öğrencileri seçme ve yeteneklerine göre yerleştirme açısından yetersiz olduğu devamlı tartışılan bir konuydu.Bu sınavla da  neyi ne kadar ölçtüğümüzün tartışmaya açıldığı bir sınav oldu.Nedense yıllardı devamlı sistem değişir, devamlı mevcut sorunlar hep araştırılmaya devam eder, devamlı üzerinde çalışılır ama bir türlü on yıllardır çözüm oluşturulamaz.Gördüğümüz duyduğumuz pek çok okulda sayısal ders guruplarında  ciddi düşüşler yaşandığı, sözel konularda ise nispeten daha iyi durumda olduğunu gördüm.


  Her sene sınav zamanı tartışmaya açılan konular belli .Bir öğrenciyi kendi mahallesindeki bir okula göndermek için mi bu sınavı yapıyoruz yoksa gerçek anlamda öğrencinin sahip olduğu sözel ve sayısal becerileri , son derece yetersiz kalan test tekniği ile ölçmeye  mi çalışıyoruz.Ne yapıyoruz ? Veliler , öğretmenler, öğrencilerin yani tüm eğitim paydaşlarının mutsuzluğu üzerine kurulu , harcanan onca zamanı ve emeğin karşılığının alınamadığı bir sistem kimi mutlu edebilir? Sorulan sorular sadece  öğrencinin sahip olduğu becerilerin bir kısmı hakkında  bize bilgi sunabiliyor. Örneğin LGS sınavında Matematik ortalamasının 5-6- olduğu ilçemizdeki bir okulda uzaktan canlı derse nadiren katılan bir öğrenci , cevap anahtarına tabiri caizse halı deseni çizerek 1o dan fazla  Matematik  neti çıkartabiliyor. Ağlanacak halimize gülmeli miyiz bilemedim.


Peki 30 Haziranda sınav puanları açıklandığında  öğrenciyi proje okuluna mı yoksa normal bir liseye mi gideceğine nasıl karar veriyoruz ? Pek çok öğrenci istemediği orta öğretim kurumunu tercih etmek zorunda kalacak. 21. Yüzyılın bizden istediği öğrenci  ve öğretmen profili tahmin edersiniz ki artık çok farklı niteliklere sahip olmak zorunda. Çağın gerektirdiği  dijitalleşmeye uygun, teknoloji okur yazarı öğrenci ve öğretmen profili yeni dönemde artık daha baskın bir rol oynayacak. Gidişat hızla bu yönde.


Salihli’yi, doğup büyüdüğüm kenti seviyorum. Çocuklarımızın hızla değişen zamana ve koşullara uyum sağlayabileceği eğitimleri aldığını görmek istiyorum. Biz öğretmenler olarak sadece öğrencilerimizin akademik başarı odaklı değil, günlük hayatta yaşamını kolaylaştıracak bilinçli teknoloji okur yazarı olmasını,  kültür ve sanatla tanışmasını, sosyal projelerde yer alan  ve sportif başarıları ile de ilçemizin ismini duyurmasını arzu ediyoruz. Dünyada yeni bir çağa geçiş yapılıyor.Çocuklarımızın bu yeni döneme hazırlıklı olmasını sağlamak bizlerin elinde. Geleneksel ticaret kanalları , tarım ve sosyal yaşamın çok farklı şekillere yönlendirileceği bir zamandayız. Paranın her kapıyı açamayacağını ve her derde deva olmadığını göreceğimiz günler yaklaşıyor.


Lütfen AFAD Başkanlığının Gönüllü Eğitim sistemine e devlet üzerinden kayıt olalım ve tedbiri hiç elden bırakmayalım.   

Sağlıkla Kalın.
 

Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Salihli Sektör Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Obisis.com