Başevirgen; "Bakanlık zaman kaybetmeden süt piyasasını düzenlemeli"

05 Temmuz 2021, Pazartesi
Başevirgen;

CHP Manisa Milletvekili ve Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Bekir Başevirgen, Ulusal Süt Konseyi tarafından belirlenen çiğ süt referans fiyatının sürdürülebilir bir üretim için yetersiz olduğunu belirterek, Bakanlığın bir an önce süt piyasasını yeniden düzenlemesi gerektiğini söyledi.

Başevirgen, konu ile ilgili yaptığı açıklamada “Ulusal Süt Konseyi, çiğ süt referans fiyatını 1 Temmuzdan geçerli yılsonuna kadar litre başına 3 lira 20 kuruş olarak belirledi. Tarım ve Orman Bakanlığı, üreticiye verdiği destekleme primini ise litre başına 30 kuruştan 20 kuruşa düşürdü. Belirlenen referans fiyata ilave olarak, yağ ve protein değerlerinin üstünde oluşacak her bir dizyem artış için üreticiye 5 kuruş fark ödenecek. Bu oranların altında oluşacak her bir dizyem azalış için ise 5 kuruş fiyat kırılacak. ” Dedi.

“Sanayici kazanacak üretici cezalandırılacak”

Bakanlığın yağ ve protein bazlı ilave ödeme/kesinti gerekçesinin, çiğ süt üretiminde kalitenin artırılması ve üretici gelirlerinin yükseltilmesi olduğunu söyleyen Bekir Başevirgen“ Üreticinin korunması amacıyla alındığı söylenen kalite bazlı fiyatlandırma aslında tamamen sanayiciyi korumaya yönelik atılmış bir adımdır. Şöyle ki; Sütün fazla yağını alarak krema ve tereyağı yapan, kalan yüzde 3,2 yağlı sütü de tüketime sunan sanayiciye siz kaygılanmayın daha fazla yağlı süt veremeyen üreticiyi cezalandıracağız, demektir.” Dedi.

Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Salihli Sektör Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Obisis.com