Türkiye'nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesine Salihli'den ilk kez 4 firma birden girdi

07 Temmuz 2021, Çarşamba
Türkiye'nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesine Salihli'den ilk kez 4 firma birden girdi

İstanbul Sanayi Odası "Türkiye'nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu-2020" Araştırması'nın sonuçlarını açıkladı. Listeye Salihli'den ilk kez 4 firma birden girdi.

Araştırmanın sonuçlarını Sektör Medya’ya değerlendiren Salihli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yüksel, “Özlem ve Tuğrul Tarımın ardından Norm Salihli Vida ve Cıvata ile Lider Petfood’un da listeye girmesi bizler için gurur vericidir. Ben inanıyorum ki OSB’deki gelişmelerle birlikte İlk 500’e de Salihli’den firmalar girmeyi başaracaktır. Ufkumuz, açık. Gelişen ve hızla büyüyen firmalarımız var.” Dedi.


İSO İkinci 500’ün üretimden net satışları, 2018 yılındaki yüzde 27,8’lik güçlü artışın ardından 2019 yılında yüzde 14,2 ile nispi bir yavaşlama eğilimi göstermişti. 2020 gibi pandemi koşullarının çok özel kıldığı, birçok işletmede kapanma ve üretim yavaşlamasının yaşandığı bir yılda, iç ve dış talepteki dalgalanmalara rağmen İSO İkinci 500’ün üretimden net satışlarının hız kazanmış olması dikkat çekti.
Listeye ise bu yıl ilk kez Salihli’den 4 firma girdi. 4 Firmanın üretimden ne satışları toplamı 1.5 milyar liraya yaklaştı.


“ORGANİZE SANAYİ BÖLGEMİZ HIZLA GELİŞİYOR”


Salihli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yüksel “İstanbul Sanayi Odası, her yıl olduğu gibi bu yılda Türkiye’nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu-2020 araştırmasının sonuçlarını açıkladı. Sektör Medya ile daha önce de yaptığımız röportajlarda Salihli’nin hızla gelişen bir ilçe olduğunu, ticari ve sağlık anlamında bu bölgede 500 bin kişiye hizmet verdiğini dolayısıyla da kalkınan, il olmaya aday bir ilçe olduğunu söylemiştik.  Salihli’mizin en önemli ürünlerinden olan üzümün ihracatında önemli bir noktada olan Tuğrul Tarım ile bölgemizin yem katkıları, yem üreten en büyük firmalarından Özlem Tarım, İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesinde yer alıyordu. Gelişen, büyüyen Organize Sanayi Bölgemizde bilindiği üzere 1. Kısımda doluluk oranı yüzde yüze ulaştı. 2. kısım  Organize Sanayi Bölgesi de  son 3 yıl içerisinde yaklaşık 95’lik bir doluluk oranına ulaşmış durumda. 31 Mart itibariyle de 3. Kısım OSB’nin kurulmasıyla ilgili startı da vermiş olduk.”

“İLK 500’DE DE YER ALABİLİRİZ”

Yüksel, sözlerine şöyle devam etti.

“Bu gelişme ve büyümeyle birlikte artık bu listeye yeni firmalarımız da dahil olmaya başladı. Özlem ve Tuğrul Tarımın ardından Norm Salihli Vida ve Cıvata ile Lider Petfood’un da listeye girmesi bizler için gurur vericidir. Ben inanıyorum ki OSB’deki gelişmelerle birlikte İlk 500’e de Salihli’den firmalar girmeyi başaracaktır. İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesinde de Salihli’den daha çok firma yer alacaktır. Önümüzdeki yıl en az 6-7 firmanın bu listede olmasını bekliyoruz. Ufkumuz, açık. Gelişen ve hızla büyüyen firmalarımız var. Yöremizin önemli ürünlerini üreten firmalarımız var. Atıl durumdaki kırsal alanları yeniden tarıma kazandıran, ceviz ve badem üreten büyük firmalarımız var.  Bilindiği üzere Salihli Kirazı 4 mahallemizde en az 600 ton civarında üretilirdi.  Ama şuanda Salihli’de sadece bir tek firma 500 ton kiraz üretip dünya pazarlarını satıyor ve ülkemize döviz girdisi sağlıyor.”

İŞTE O FİRMALAR

2020     2019    FİRMA ADI                        BAĞLI BULUNDUĞU ODA       ÜRETİMDEN SATIŞLAR

106       111       Özlem Tarım Ürünleri                 STSO                                         455.140.857
197         +         Norm Salihli Vida ve Cıvata       STSO                                         397.790.185
276         173     Tuğrul Tarım ve Petrol Ürünleri   STSO                                       356.010.154
278         +         Lider Petfood Yem San A.Ş.       STSO                                       354.624.451
 

Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Salihli Sektör Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Obisis.com