LGS TERCİH DÖNEMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR VE MESLEK LİSELERİ

13 Temmuz 2021, Salı
LGS TERCİH DÖNEMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR VE MESLEK LİSELERİ

Ülkemiz insanlarının hayatını idame ettirme sürecinde eğitim hayatlarında karşılaştıkları 2 kritik sınav vardır.Bunlardan birincisi LGS diğeri ise YKS'dir.


   LGS sonuçları bilindiği üzere geçen hafta açıklandı. Her geçen sene başarı oranının düşük seviyelerde seyrettiği, sayısal sorularda öğrencilerimizin, dip seviyelerde soru neti sağladığı göz önünde tutulduğunda , ortaya çıkan hayal kırıklığının zaten beklendiğini  söyleyebiliriz. Salihli ilçemizde LGS de tam puan çıkaran öğrencimiz olmadı. En fazla Yunus Emre ilçemizde eğitim gören öğrencilerden tam puanın çıktığı bir sınav sonucu yaşadık. Geçen seneki yazılarımda  PİSA sınav sonuçlarını irdelerken, öğrencilerimizin ortaokul son sınıfa kadar kimi anlama, analiz etme ve sayısal düşünme yeteneklerinde zayıflama olduğundan bahsetmiştik. Bu konuya girmek istemiyorum çünkü bu hamur çok su kaldırır.

   LGS tercih döneminde bulunuyoruz. Pek çok veli ve öğrenci Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından oluşturulan tercih merkezlerinde,  tercih listelerini okul psikolojik danışmanlarının verdiği bilgiler ışığında hazırlıyor.Genel olarak velilerden şu serzeniş dikkat çekiyor.Düz liselerin durumu ortada, lise çıkışında elinde bir meslek edinmemiş oluyor ve üniversite sınavında popüler meslekleri yetiştiren  okulları kazanamazsa, atama bekleyen yüz binlerce insandan biri mi olacak kaygısını , velilerin dilinden dinlemek oldukça üzüntü verici bir durum arzediyor. Öğrenci velilerini şu durumun iyi anlatılması gerekiyor. Ülkemiz gibi kuruluş itibariyle oldukça genç ve gelişmekte olan ülkelerde ara teknik eleman ihtiyacı oldukça fazladır. Üreten bir ülke olma yolunda hızla yol kat ettiğimiz bu yıllarda, teknisyen ve tekniker seviyesinde  ciddi bir ihtiyaç olduğunu bilmemiz, daha doğru kararlar vermemize yardımcı olabilir. Bu konuda nitelikli ara elemanı yetiştirme gayesinde olan okullara  “Meslek Lisesi Memleket  Meselesi” gibi öğrenci kazandırmak için çeşitli projeler uygulanmış, ancak sonra bunun devamı getirilememiştir. Özellikle pandeminin ilk açığa çıktığı dönemlerde meslek liseleri kritik görevlerde bulunmuş, öncelikle  milli eğitim bakanlığı kurumlarının  sonrasında ise diğer kurumların maske, dezenfektan, ateş ölçer, 3D yazıcılarla üretilen tıbbi aparatlar gibi salgınla mücadele de pek çok kritik  malzemenin üretimini sağlayarak , salgın hastalıkla mücadelede önemli rol oynamışlardır.

   Salihli sahip olduğu nitelikli meslek liseleri ile oldukça avantajlı bir konumdadır. Salihli İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi,  Ahmet  Yesevi  Mesleki ve Teknik  Anadolu Lisesi, Hafsa Sultan Mesleki ve Teknik Lisesi, Ticaret Ve Sanayi Odası Talat Zurnacı Mesleki ve Teknik  Anadolu Lisesi  gibi teknik beceri ve meslek kazandırmaya yönelik liselerimiz,  mezunları için yakın vade de , okul bitiminde diplomalarıyla iş kurabilme imkanı sağlıyor. Özellikle  İMKB Teknik Anadolu lisesine yakın zamanda yeni kurulan modern laboratuvarlara,  devlet – özel sektör iş birliği ile kazandırılan son model üretim cihazları , öğrencilere modern eğitim ve pratik yapma  imkanı sağlamayı hedeflemektedir. Salihli organize sanayisinin 3.etaba yayılmaya başladığı bu süreçte, ihtiyaç duyulan nitelikli personele yine mesleki ve teknik liseler  vasıtasıyla ulaşılabilecektir.

  Öğrenci ve velilerimizin LGS tercih döneminde tercih yapmadan önce  Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından okullarda görevlendirilen LGS Tercih birimleriyle görüşmeden karar vermemelerini tavsiye ediyorum.

   Meslek liseleri  ile ilgili önyargıların kırılması için özellikler ortaokul seviyesinde rehberlik servislerinin bu konuda  planlı hareket etmesi önemlidir. Meslek lisesi mezunu olduğu takdirde, mülki idare amirinden tutun, mühendislik ve teknik sınıf, subay-astsubaylık gibi mesleklere kapıların açık olduğunu bilmeleri öğrencileri ve aileleri rahatlatacaktır.

Tüm gençlerimizin hayallerini gerçekleştirebildikleri  bir tercih dönemi dilerim.

Sağlıkla Kalın.

Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Salihli Sektör Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Obisis.com