Jeopark elçisi olmak için Salihli'ye geldiler

25 Ağustos 2021, Çarşamba
Jeopark elçisi olmak için Salihli'ye geldiler

Erasmus Plus "Gençlik Hareketliliği Projesi" kapsamında Macaristan, Polonya, Romanya, İspanya ve Türkiye'den 25 öğrenci eğitim aldılar, jeopark alanında gezi ve incelemelerde bulundular.

 

Türkiye'nin ilk ve tek UNESCO sertifikalı jeoparkı olan Kula-Salihli UNESCO Global Jeoparkı günümüzden yaklaşık 12 Bin yıl önce meydana gelen volkanik hareketlilik sonu oluşmuş ve Türkiyenin genç yanardağları arasında yer alıyor.

Yüzlerce kilometrekareye yayılan lav akıntılarıyla, Amasyalı tarihçi Strabon'un coğrafya kitabı "geographika'ya" konu olan ve geniş yer tutan alan günümüzde yerbilimcilerin ilgi odağı haline geldi.

Dışişleri Bakanlığı Türkiye Ulusal Ajansı tarafından desteklenen proje kapsamında, Kula ve Salihli İlçeleri idari sınırları içerisinde kalan ve 73 adet jeosit alanına sahip Kula-Salihli UNESCO Global Jeoparkı yurtiçi ve yurtdışından gelen öğrencilerin eğitim alanı oldu.

Bir hafta boyunca süren eğitim ve tanıtım çalışmalarında Macaristan, Polonya, Romanya, İspanya'dan gelen öğrenciler, ülkelerinde bulunan jeoparklar hakkında sunumlar yaptı. Öğrenciler, İncil'de adı geçen 7 kiliseden birisi olan Sardes antik kenti, Adala Kanyonu, Kula Peribacaları, Kula Divlit ve lav akıntıları ile sandal volkanlarını gezdiler.

Erasmus Plus "Gençlik Hareketliliği Projesi" koordinatörü Özlem Kaya, 18 ile 30 yaş arası Türkiye, Macaristan, Polonya, Romanya, İspanya'dan katılan 25 öğrenciyi Türkiye'nin ilk ve tek UNESCO sertifikalı jeoparkında ağırladık. Dışişleri Bakanlığı Türkiye Ulusal Ajansı tarafından desteklenen proje sayesinde ülkemizin tanıtımına katkı sağladık ve yabancı ülkelerin jeoparklara bakış açısını kavradık. Bundan sonrada bu tür projeler üreterek ülkemizin tanıtımına katkı sağlamayı hedeflediklerini belirtti.

Kula-Salihli UNESCO Global Jeopark Müdürü Yiğit Karakuzu, "Katıldığımız Avrupa Birliği projesi kapsamında yurtdışından gelen jeopark elçilerini bu gün jeoparkımızda ağırladık. Bir haftadır süren etkinliklerimizde, bizler Kula-Salihli UNESCO Global Jeoparkımızla ilgili sunumlar gerçekleştirdik. Macaristan, Polonya, Romanya, İspanya'dan gelen misafirlerimizde kendi ülkelerinde bulunan UNESCO sertifikalı jeoparkları hakkında sunumlar gerçekleştirdiler ve bilgi alışverişinde bulunduk." diye konuştu.

Programın son gününde, Tarihi Kula sokakları ve konaklarını gezen öğrenciler, fotoğraf çektiler, özçekim yaptılar.

Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Salihli Sektör Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Obisis.com