CHP, desteklemelere tepkili "Manisalı çiftçi elektrik borcunu ödeyemiyor"

03 Eylül 2021, Cuma
CHP, desteklemelere tepkili

CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, çiftçilerin tarımsal sulama nedeniyle ödedikleri elektrik faturalarının yüksekliğine dikkat çekerek "Çiftçiye verilen sözde desteklemeler, elektrik faturaları ile birlikte geri alınıyor. Gelen faturaların yanında bu destekler devede kulak kalıyor. " dedi.

Çiftçiye verilen desteklemelerin yetersiz olduğunu her fırsatta dile getirdiklerini belirten Bekir Başevirgen, “ Girdi maliyetlerinin yükselmesi nedeniyle tarımsal üretim yapmanın zorlaştığı bu dönemde, sulama nedeniyle elektrik borcunu ödeyemeyen çiftçiler de üretimi bırakacak.  Bu zamana kadar 1 milyon çiftçi ve üretici üretimi bıraktı ve son 20 yılda 4 milyon hektardan fazla tarım arazisi ekim dışı kaldı. Maliyet yükü altında ezilen çiftçi sulama da yapamazsa üretim tamamen duracak. “ diye konuştu.


“Evin elektriğini de kesiyorlar”


Tarımsal sulamada kullanılan elektrik borcunu ödeyemeyen çiftçinin elektrik dağıtım şirketleri tarafından ev elektriklerinin de kesildiğini söyleyen Bekir Başevirgen, “ Sosyal devlet ilkesine tamamen aykırı olan bu uygulama binlerce insanın mağduriyet yaşamasına neden oluyor. Borcunu ödeyemedi diye yaşamsal ihtiyaç olan elektriğe ulaşma hakkının engellenmesi tamamen hak gaspıdır.” Dedi.

“Manisalı çiftçi de elektrik borcunu ödeyemiyor”

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafından önergesi yanıtlanan Başevirgen, Manisa ilinde 2020 yılı ile 2021 Mart ayına kadar olan tarımsal sulama abonelerine yönelik üretilen 265.380 elektrik faturasından,  sözleşmesine göre yükümlülüklerini yerine getirmeyen tarımsal sulama abone gruplarının %2,83’üne (7 bin 510 abone) elektrik kesintisi uygulandığını söyledi. Başevirgen, “Bakan Dönmez ayrıca Manisa’da 2020 Mart-2021 Mart arasındaki dönemde tarımsal sulama abonelerine ilişkin toplam borç tutarının 15 milyon 398 bin 328 Lira olduğunu kaydederek, önergede sorulan birçok soruyu yanıtsız bıraktığı gibi Türkiye geneli ile ilgili verileri de paylaşmadı. “ dedi.

CHP Manisa Milletvekili ve Tarım Orman ve Köyişleri Üyesi Bekir Başevirgen yaptığı değerlendirmede ” Tarımsal üretimde mazot ve gübreden sonra çiftçilerimizin en büyük gider kalemlerinden birisi de tarımsal sulamada kullanılan elektrik bedelleridir. Üretimin sürekliliği için en önemli girdi maliyetlerinden olan sulama giderleri nedeniyle çiftçilere gelen elektrik faturaları cep yakıyor.” Dedi. 

“17 ildeki çiftçinin borcu 23,5 milyon lira, Manisalı çiftçinin borcu 15 milyon lira”

Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, Bakan Fatih Dönmez’in birkaç gün önce aralarında Bingöl, Ağrı, İstanbul, Van, Iğdır gibi illerin de bulunduğu 17 ile ait tarımsal sulama borcunu 23,5 milyon lira olarak açıkladığını hatırlatarak, “ Sadece Manisalı çiftçinin, 2020 Mart-2021 Mart dönemine ait tarımsal elektrik borcu 15 milyon lira. Bu elektrik bedelleri, Gediz A.Ş. tarafından, çiftçilerimiz mahsul parasını alıp almadığına bakılmaksızın aylık olarak fatura ediliyor ve aylık olarak tahsil ediliyor. Tarımsal üretimde kullandığı elektriği kesilmesin diye bankalardan kredi çeken çiftçilerimiz var. Bu kadar çabaya rağmen yine de Manisalı çiftçi elektrik borçlarını ödeyemiyor.” Dedi.

Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Salihli Sektör Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Obisis.com