Bakırlıoğlu sordu... "Vatandaşın ekonomisi neden büyümüyor"

04 Eylül 2021, Cumartesi
Bakırlıoğlu sordu...

TÜİK tarafından açıklanan büyüme rakamlarını değerlendiren CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu ikinci çeyrek için açıklanan büyüme rakamlarının gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Türkiye ekonomisi 2021 yılının ikinci çeyreğinde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 21,7 büyümüş olmasının nedenini geçen yılın aynı çeyreğinde pandeminin ilk dalgası ile beraber büyüme oranındaki yüzde 10,4’lük daralmanın 2021 yılında önemli bir baz etkisine bağlayan Bakırlıoğlu 2021 yılının birinci çeyreğine göre büyüme oranının yüzde 0,9 olduğunu hatırlattı.


CHP’li Bakırlıoğlu yaptığı açıklamada;  “Kişi başına gelir ise 60.525 TL olmuş. Vatandaş ekonomik krizi altında inim inim inlerken esnaf, çiftçi, üretici, tüccar, sanayici borç içindeyken ekonominin nasıl büyüdüğünü herkes gibi bizlerde merak ediyoruz. Aynı açıklamaya göre; İhracat yaklaşık yüzde 15 azalmış, Tüketim harcamaları sadece yüzde 2,2 artmış. Vatandaşın bankalara olan borcu 1 trilyon liraya ulaşmış. 2021 yılının ilk üç ayına yani birinci çeyreğe göre ekonomi sadece yüzde 0,9 büyümüş. Buna rağmen TÜİK büyüme oranını yüzde 21,7 olarak açıklıyor.”

Borçla büyüyen bir ekonomi

“En çok büyüyen sektör hangisi? Finans sektörü. Yani vatandaşın esnafın, çiftçinin, sanayicinin bankalara olan borcu o kadar artmış ki finans sektörü,  bankalar, kredi vererek, herkesi borçlandırarak o kadar büyümüş ki, sonuçta Türkiye ekonomisi de büyümüş, nasıl bir büyümeyse?  Yani bir büyüme varsa borç artışından kaynaklı. Üretimden, vatandaşın alım gücünün yükselmesinden değil. Büyüme

Rakamları neden vatandaşa yansımıyor ?

Bizi asıl ilgilendiren konu büyüme rakamlarının neden vatandaşın cebine yansımadığıdır. Halk yoksullaşırken ekonominin büyümesi biraz garip oluyor. Bekar bir işçinin asgari ücreti 2825 lira. Bir yıllık ücreti 33.900 TL. Asgari ücret alan bekar tek başına yaşayan bir işçinin geliri bile açıklanan kişi başına GSYH’nın ancak yüzde 56’sı. Evli ve 2 çocuklu asgari ücretli bir işçinin yıllık geliri 35.520. Oysa 4 kişilik bir ailenin kişi başına gelir toplamı 242 bin lira. Asgari ücretle geçinmeye çalışan bir ailenin geliri açıklanan kişi başına GSYH’nın yüzde 15’ini bile bulmuyor.”

Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Salihli Sektör Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Obisis.com