"Hatadan dönün, üreticinin yüzünü güldürün"

08 Eylül 2021, Çarşamba

Yeniden Refah Partisi Salihli İlçe Başkanı Ali Kemal İnal, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) açıkladığı üzüm taban fiyatlarına tepki gösterdi.

 “Açıklanan rakamlar üzüm üreticisinin iflasıdır” diyen İnal, “TMO bir an evvel bu hatadan dönmesini üzüm üreticisinin yüzünü güldürecek bir fiyat belirlemesini bekliyoruz” dedi.


İnal, yaptığı açıklamada “Her yıl Ağustos ayının ortalarında açıklanan kuru üzüm taban fiyatı, bu yıl eylül ayının 2. haftasında çiftçilerimiz ile dalga geçer gibi komik rakamlarla  açıklandı. Bu yıl doğal afetler sebebiyle rekolte düşüklüğü yaşayan çiftçi, hasadını yapıp üzümünü kurutmaya sermesine rağmen fiyatın bu kadar geç açıklanması ve komik olması kabul edilir gibi değildir. Zaten bugüne kadar Fiyatın açıklanmamasını fırsat bilen bazı tüccarlar ise durumu kendi lehlerine çevirerek mağdur olan üreticiden 10,5-11 lira arasında üzüm alımı yaptılar. Açıklanan fiyat üzüm üreticisinin iflasıdır. TMO bir an evvel bu hatadan dönmesini üzüm üreticisinin yüzünü güldürecek bir fiyat belirlemesini bekliyoruz. Bu kadar girdi maliyetlerinin artması kuraklık ve ürün kaybından sonra çiftçimizin elinde kalan mahsulünün para etmemesi üzüm üreticimizi hak etmediği bir sıkıntıya sokacaktır”  şeklinde konuştu.

Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Salihli Sektör Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Obisis.com