5 ülkeden 36 kişi Salihli'de toplandı... Konu: Salihli'deki trafik kazaları !

14 Eylül 2021, Salı
5 ülkeden 36 kişi Salihli'de toplandı... Konu: Salihli'deki trafik kazaları !

Safety is Not Automatic "Güvenlik otomatik değildir" projesi kapsamında Salihli'de bir araya gelen 5 ülkeden toplam 36 kişi, ilçede meydana gelen trafik kazalarına karşı farkındalık oluşturmayı amaçlıyor.


Emniyet Genel Müdürlüğü’nden elde edilen verilere göre son 10 yıl içinde her yıl ortalama 1,2 milyon kaza meydana gelirken, bu kazalarda ortalama 7 bin 500 kişi hayatını kaybetti.

Kazaların gerçekleşme sebebinde ile yüzde 88 ile sürücü hatası ilk sırada yer aldı.

Son dönemde Salihli’de de meydana gelen trafik kazalarına dikkat çekmek isteyen gönüllü bir grup, Safety is Not Automatic “Güvenlik otomatik değildir” projesi kapsamında ilçede bir araya geldi.

La Bella Otel’de bir araya gelen Almanya, Sırbistan, Polonya ve Litvanya’dan gönüllü katılımcılar, yaşanan kazalara dikkat çekti.

Proje koordinatörleri Turgut Kaan Akkoca ve Uğur Keskin ‘Ülkemizdeki trafik önemlerini arttırmaya yönelik adımlar atarken bu ulusal problemi hep birlikte çözüme ulaştırmak adına farklı ülkelerle “Safety is Not Automatic: Güvenlik Otomatik Değildir” isimli projemizde bir araya gelmeye karar verdik. Karşılaştığımız sorunları çözüme ulaştırmakla yetinmek yerine, söz konusu problemlerden muzdarip herkesle çözüm yolu aramaktan ve bunun sonucunda Almanya, Sırbistan, Polonya ve Litvanya’dan gönüllü katılımcılarla birlikte Manisa, Salihli’de La Bella Otel’de bir araya gelmekten mutluluk duyuyoruz.  18-30 yaş arası 36 katılımcı ile bir araya geliyoruz. Projemizde temel amacımız trafik güvenliği sorunlarına dikkat çekerek farkındalık yaratmak. Bu nedenle farklı ülkelerden gelen katılımcılarımızla birlikte genç sürücülerin, bisikletlilerin, yayaların ve trafik güvenliğinin etkisinde olan bireylerin karayolu güvenliğini tartışacak; bir kaza durumunda ilk yardım bilgileri, güvenli sürüş, seyahat sırasında yol güvenliği üzerine çalışmalar gerçekleştireceğiz.” Dedi.

SALİHLİ’DE ÇOK FAZLA TRAFİK KAZASI VAR

Akkoca ve Keskin “Projeyi Salihli’de gerçekleştirme amacımız ise şehrin konumu ve sahip olduğu şehirlerarası yollardan kaynaklanan birçok trafik kazasına sahip olması. Projemiz kapsamında sürücü ve yaya olarak trafik güvenliğini attıracak çalışmalar düzenlemenin yanı sıra, Manisa halkına da erişmek ve ağır sonuçlara tanıklık eden trafik kazalarını ortadan kaldırmak niyetindeyiz. Pek çok noktadan etkileşim içerisinde sürdürmek ve maksimum verimle tamamlamak istediğimiz projemizde herkesi güvenliği öncelik edinmeye davet ediyoruz. Sloganımız gibi, Güvenlik Otomatik Değildir” dedi.

Projenin Litvanya grup lideri Tomas Jenkelevic: ‘Türkiye-Litvanya ortaklığı konusunda iki derneğin (Active Youth Litvanya ve Avrupa Entegrasyon Derneği) önemli köprüler kurduğunu düşünüyorum. Bu ortaklığı günden güne güçlendirerek bir kuşak-yol oluşturuyoruz.’

Proje Eğitmeni Stanislav Karymsov: ‘Türk gençleri ülkelerinin geleceklerinin kendi ellerinde şekilleneceğinin farkında ve bu nedenle İngilizce öğrenme konusunda daha motive olmaları gerekmektedir. Bu noktada Erasmus+ olanaklarını takip etmeli, bu olanaklardan yararlanmak adına yerel organizasyonlarda gönüllü olarak yer alarak, İngilizce ve uluslararası çalışma yetkinliklerini geliştirmeleri gerekmektedir” dedi.

Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Salihli Sektör Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Obisis.com