CHP'li Başevirgen "Gübredeki yangını söndürün"

28 Eylül 2021, Salı
CHP'li Başevirgen

CHP Manisa Milletvekili ve Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Bekir Başevirgen, çiftçilerin en büyük girdi maliyetlerinden biri olan gübrede yaşanan fahiş artışlar için iktidara çağrı yaparak "Gübredeki yangını söndürün" dedi.

CHP’li Başevirgen, “Tarımsal üretimde en büyük maliyet kalemlerinden biri olan gübreye zam üstüne zam yapılıyor. Çiftçilerimiz ortalama bir verim için taban gübresi, azotlu gübre ve ilave olarak üre kullanıyor. Bunların yanı sıra toprak dengeleyici ve bitki besleyici maddeler de kullanılmakta. Bu maddeler kullanılmadan yüksek bir verimden bahsetmek mümkün değildir.” Dedi.


Gübrenin içinde bulunan hammaddelerin neredeyse tamamı ithal edildiğinden, bu sektörün dolarda oluşan her artıştan fazlasıyla etkilendiğini söyleyen Başevirgen, “ Son dönemde uluslararası piyasalarda oluşan fiyat artışları da yurtiçi piyasalara yansımaya başladı. Bunun sonucunda da piyasada 4.500 civarında satılan üre gübresi bugün gelen zamla birlikte 5500 TL’ye çıktı.  Diğer yandan ortalama 10.000 TL/Ton olan DAP gübresinin fiyatı tonda ortalama 150 TL zamlanırken, amonyum sülfat gübresinde ise büyük bir fiyat artışı bekleniyor. Dövize bu kadar endeksli bir sektörde doların her kıpırdanışı çiftçiyi ve üreticiyi yakıyor.” Diye konuştu.


“Kriz üreticinin desteklenmesi ile çözülür”


CHP Manisa Milletvekili Başevirgen, “Üreticilerimizin kredi borçları sürekli artarken başta gübre olmak üzere, ilaç, elektrik ve sulama ücretleri her geçen gün zamlanıyor. İktidar ise üreticilerimizin bu sorunlarına çözüm bulmak yerine suçlu aramaya çıkıyor. TÜİK’ göre yaklaşık olarak üretici enflasyonu %45, tüketici enflasyonu %20. Bu rakamlar gerçeği yansıtmasa da üretici enflasyonundaki bu artışın tüketiciyi de etkileyeceği kaçınılmaz gerçektir.  Kriz ancak üreticinin desteklenmesi ile çözülür. Zaman kaybetmeden üreticinin daha fazla desteklenmesi şarttır. Aksi halde üretimden vazgeçen binlerce üreticiye yenileri eklenecek ve rekolte daha da düşecektir. İktidarı ve Bakanlığı bu gerçekle bir an önce yüzleşmeye ve çiftçi ile üretimi desteklemesi için bir kez daha göreve davet ediyoruz.” Dedi.

Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Salihli Sektör Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Obisis.com