Başlıksız Yazı...

13 Ekim 2021, Çarşamba
Başlıksız Yazı...

Bugün 13 Ekim Dünya Afet Risklerinin Azaltıması Günü, Bugün Türkiye'deki pek çok okulda AFAD Başkanlığı tarafından hazırlanan videonun, okullarda çocuklarımıza gösterimi yapıldı. Güzel bir çalışma yapılmış, öğrenciler beğeni ile izledi. Geçen sene bu zamanlarda "Geçmiş Olsun İzmir" başlıklı bir köşe yazısı yazmıştım. Geçen seneki yazanın nedeni ise 30 Ekim 2020 tarihinde İzmir de yaşanan ve 117 can kaybına, 1034 yaralı ve binlerce kişinin evsiz kalmasına neden olan bir depremdi.

O günden bugüne ne değişti.Bakalım..


İçişleri bakanlığınca 2021 yılı Afet Eğitim yılı ilan edildi.


AFAD  başkanlığı tarafından tüm ülkede afetlere karşı mücadele ve farkındalık eğitimleri verilmeye başlandı.Büyük çaplı felaketlerde kamu gücünün yetersiz kalacağı tüm dünyada genel geçer bir görüş olduğu için vatandaşlara afetle mücadele gönüllüsü eğitimine hız verildi.

Afad gönüllülerinin eğitimi ve arama/kurtarma derneklerinin sayısının ve niteliklerinin hızla arttırılması, 2021 yılı içinde meydana gelen Akdeniz bölgesini sonrasında yurdun büyük kısmını alev topuna çeviren büyük yangınlarda ve Kastamonu –Bozkurt ilçesinde yaşanan sel felaketinde, vakalara hızla müdahale edilmesini  ve yaraların hızla sarılmasını sağladı.Afad Başkanlığı yönetiminde Anda Arama Kurtarma Derneği ve TİFAKE ( Türkiye İzcilik Federasyonu Arama Kurtarma Ekibi) gönüllüleri  gayretli çalışmalarıyla büyük başarılara imza attılar.


Yaşanan afetlerin ışığında burada en büyük görevlerden birinin de yerel yönetimlere ve vatandaşlara düştüğü görülmektedir. Vatandaşlar olarak bilinçli tercihler yapıp, sağlam zeminlerde yapılaşmayı desteklemeli ve talep etmeliyiz. Afet bölgesi olabilecek alanlarda yapılaşmanın sonucunu Kastamonu Bozkurt  vakasında gördük.


Maalesef Salihli'de Gediz havzasını besleyen derelerin, çayların arasında yerleşime açılmış bir ilçedir.Özellikle son 10 yıldır inanılmaz bir yapılaşmayla genişleyen şehir maalesef tarım alanlarının yerleşime daha fazla açılmasını zorunlu kılacak gibi görünmektedir.


Tarıma elverişli alanların yerleşime açılması büyük hata olacaktır.Afet ve acil durum yönetimi bölümünde bizlere öğretilen genel bir kural vardır.Suyun geçtiği yere yapılaşma kurulmaz.Su belirli zaman periyotlarıyla oraya tekrar gelir.Gelecektir.Bu kaçınılmazdır.


Yaşanan felaketlerin ışığında  gerek depremde gerek selde gerekse de yangın felaketlerinde önceden alınacak tedbirlerle zararın nasıl azaltılabileceğini yaşayarak gördük. Afad Başkanlığı canla başla halkı bilinçlendirme çalışmalarına devam ederken, afet bölgelerinde yaraları sarmaya, devletin ve milletin şefkat eli olmaya devam ediyor.


Halkımız lütfen  AFAD başkanIığı tarafından gönderilen AFAD çalışanlarına ve AFAD tarafından eğitilmiş gönüllü eğitimcilere kulak versinler.

Önümüzdeki günlerde gerek iklim değişikliği kaynaklı gerekse de yeryüzünün kendi rutin hareketlenmelerine bağlı pek çok süprizle karşılaşabiliriz. Hazırlıklı olmak, ansızın yakalanmaktan iyidir.


Bu satırları yazarken komşumuz Girit adasında 6,3 büyüklüğünde bir deprem oldu.Yarın Aydın’da, İzmir’de, Manisa’da yeni bir depremin olmayacağının garantisi bulunmamaktadır.


Bu konuda ne yapabilirim sorusunun cevabı  için ” gönüllü.afad.gov.tr “ adresine  e-devlet üzerinden kayıt olarak, temel eğitimleri online alabilirsiniz.İlerleyen süreçde ise Afad Müdürlükleri tarafından açılan yüz yüze eğitimlere davet dileceksiniz.Başvuru için 15 yaşından büyük olmak yeterli. Üst sınır yok. AFAD Başkanlığı tarafından düzenlenen  7'den 70'e verilen bu eğitimlerin kıymetini bilelim.


Kısacası öğrenmenin yaşı yok.
Sağlıklı ve Afetsiz günler dilerim...

 

Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Salihli Sektör Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Obisis.com