Başevirgen "İşçi ve emekçileri açlığa mahkum etmeyin"

20 Kasım 2021, Cumartesi
Başevirgen

CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, Meclis Genel Kurulu'nda iktidara çağrı yaparak asgari ücretin, işçi ve emekçileri açlığa mahkum etmeden, insanca yaşayacak bir tutarda belirlenmesini istedi.

Başevirgen, “Asgari ücret 2 bin 825 lira 90 kuruş, açlık sınırı 3 bin 93 TL. 18 yıllık zaman zarfında açlık sınırı 6.5 katına çıktı. Ülkemizde 4 milyon işsiz var, 10 milyonu aşkın kişi ise asgari ücretle çalışıyor. Ülke iflas ediyor, vatandaş kuru ekmeğe muhtaç.” diye konuştu.

Aralık ayında Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun, 2022 asgari ücret zammını belirleyecek ilk toplantısını yapacağını ve şu an asgari ücret ile çalışan bir işçinin eline net 2 bin 825 Lira 90 kuruş geçtiğini söyleyen Başevirgen, “TÜRK-İŞ’in 2021 yılı Ekim Ayı Açlık ve Yoksulluk Raporu’na göre 4 kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı yani açlık sınırı 3 bin 93 lira. Yani milyonlarca insanımız açlık sınırı altında yaşam mücadelesi veriyor. Ülkede dolara endeksli olmayan hiçbir şey yok. Gıda fiyatlarında 2020 Ekim ayına göre  %46’ dan fazla artış yaşandı. Aynı zaman aralığında tavuk etinde yüzde 64, dana etinde yüzde 23, ayçiçeği yağında yüzde 60,8, margarinde yüzde 53,8, yumurtada yüzde 49,3, mercimekte yüzde 41,8, zeytinyağında yüzde 39,4, süt ve yoğurtta yüzde 35, nohutta yüzde 34,4, ekmekte yüzde 26,4 fiyat artışı yaşandı. Bazı ürünler artık adet kısıtlamasıyla satılır hale geldi. Elektrik ve doğalgaz fiyatlarının nerelere ulaşabileceği hakkında herkes endişeli. Vatandaş karnını doyuramıyor. “ diye konuştu.

İktidarın, vatandaşın cebindeki yangını söndürmek için bir an önce tedbirler almasını ve  geçim derdine çare bulmasını isteyen Başevirgen, “Yoksulluk ve yoksunluk giderek artıyor. Asgari ücretin, işçinin bütün ailesiyle geçinebilecek bir ücret üzerinden hesaplanması gerekiyor. Ancak Türkiye’de hala tek bir işçi üzerinden hesaplanıyor. Bu yanlıştan dönülmesi, asgari ücretin vergiden muaf olması ve bütün kesinti yükünün hazineden karşılanarak net olarak ödenmesi gerekiyor.” Diye konuştu.

Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Salihli Sektör Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Obisis.com