Salihli Kitap Kahve'de söyleşi yapıldı

24 Kasım 2021, Çarşamba
Salihli Kitap Kahve'de söyleşi yapıldı

Salihli Kültür Sanat ve Edebiyat Derneği (SAKÜDER)in bünyesinde açılan Salihli Kitap Kahve'de öğrenciler, yazarlarla söyleşi yaptı.

 Salihli 50. Yıl Ortaokulu öğrencileri Müdür Yardımcısı Hatice Aslan, Türkçe öğretmenleri Gökçen Zeybek ve Canan Demir gözetiminde öğrenciler Zeynep Sude Tercan, Çağla Türk, Görkem Durmuş, Hatice Satmaz, Bensu Beyçiftçi ve Zeynep Sıradaş Yazarlar Gündüz Aydın ve Sedat Günay’a hazırladıkları soruları yönelttiler.


Bir, Gençlik ve Spor Bakanlığı projesi olanSalihli Kitap Kahve’de ‘Söyleşi’ kapsamında yapılan program  iki bölümde gerçekleşti.

Birinci bölümde Eğitimci Şair ve Yazar, Saküder Başkanı Gündüz Aydın, öğrencilerin sorularını cevaplarken Salihli Kitap Kahve ile ilgili bilgi verdi. Aydın, Kitap Kahve Projesinin asıl amacının gençlere kitap okuma alışkanlığını kazandırmak olduğunu belirterek şunları söyledi:
“ Projemiz Gençlik Projeleri Destek Programı (2020-1) kapsamında Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından desteklenmektedir. Kitap Kahvemizde programlarımız başladı. Atölye ve eğitimlerle ilgili ön kayıtları alıyoruz. Burasının Salihli’nin bir kültür ve sanat merkezi olacağına inanıyoruz. Bunun için ekibimizle birlikte çalışmalarımız devam ediyor. Proje kapsamında gençleri yazar ve şairlerle buluşturacak, yeni beceri ve alışkanlıklar kazanma yolunda programlar yapacak ve gençleri aktif yazarlığa teşvik edeceğiz. Bu vesile ile siz öğrencilerimizi ve öğretmenlerimizi Kitap Kahvemize davet ediyorum.”


Eğitimci Şair ve Yazar Gündüz Aydın, öğrencilerin sorularına cevap verdikten sonra programın ikinci bölümünde Eğitimci Şair ve Yazar Sedat Günay ile yapılan söyleşide kitap okumanın önemine değinildi. Günay, başarılı olmanın yolu kitap okumaktan geçer, dedi.


50. Yıl Ortaokulu öğrencileri Zeynep Sude Tercan, Çağla Türk, Görkem Durmuş, Hatice Satmaz, Bensu Beyçiftçi ve Zeynep Sıradaş’ın sorularına tek tek cevap veren Salihli Taytan Şehit Özgür Yatakdere Okulu Müdürü Sedat Günay, kısaca kendini tanıttıktan sonra şunları söyledi:
“Sistemli ve planlı çalışmak ve kitap okumak başarıyı getirir. Şiir yazmak güzellikleri paylaşmaktır. Şu ana kadar acizane olarak kendi çabamla 9 adet şiir kitabım yayımlandı. Ortalama her birinde 200 kadar şiirim yer aldı. 20 kadarı bestelendi bir tanesi Burhan Tarlabaşı'nın türkü tarzında olan bestesi ''Gelde Gör'' adlı eserim; Erzincanlı sanatçı Sayın Selda Öztürk hanımefendi tarafından 2020 de çıkan ''Karagözlüm'' albümünde yer aldı. Şiirlerimin çoğunluğu sanat müziği tarzında bestelendi. Manisa Valiliği'nce ''Şehrin Hazinesi''  ödülüyle onurlandırıldım. Şiirlerim mahalli ve ulusal basında çok yayınlandı. Kitaplarımı kendim maddi imkânlarımla bastırıp ücretsiz olarak şiir severlere imzalayıp armağan ediyorum. Şiirlerim yüzünden onlarca defa soruşturma geçirdim ve onlarca kınama cezası aldım. Mahkemelerde yargılandım ve beraat ettim. Bunlar benim şeref madalyam. Meyveli ağaç taşlanırmış ne diyelim. Bazı şiirlerim toplumun derdine parmak bastığı için çok uğraştılar benimle. Edebiyatın diğer dallarından olan hikâyelerim, makalelerim, roman ve senaryo  denemelerim de var. Nasip olursa emekli olunca bunları yayınlamayı düşünüyorum.


Şiirde etkilendiğim ve beğendiğim  pek çok şair ve ozan var. Zaten yüz yıllar öncesinden denmesi gerekenler denmiş. Ben o şairlerin ozanların aynasıyım. Onlar güneş ben onlardan aldığım ışığı yansıtmaya çalışıyorum. Dostluk ve insani  ilişkilerimde olduğu gibi, asla şiirde de siyasi ve ideoloji ayrımı yapmam. En çok etkilendiğim şairler; Başöğretmenim Atatürk, Süleyman Çelebi, Mehmet Emin Yurdakul, Mehmet Akif Ersoy, Ziya Gökalp, Nihal Atsız, Arif Nihat Asya, Necip Fazıl, Nazım Hikmet, Abdürrahim Karakoç, Ozan Arif, Dadaloğlu, Köroğlu, Karacaoğlan, Pir Sultan Abdal ve tüm Bektaşi ozanları, Aşık Veysel, Neşet Ertaş tüm halk ozanlarımız. Hepsine Allah rahmet eylesin.”
Program sonunda Gündüz Aydın son hazırladığı “Aybüke’ye Şiirler” isimli kitabını, Sedat Günay da son kitabı ‘Sahipsiz Şiirler’i katılımcılara imzalayarak hediye etti.

Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Salihli Sektör Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Obisis.com