OKULLARDA DEVAMSIZLIK PROBLEMİ ve KÜLTÜREL ETKİNLİKLER

16 Mayıs 2022, Pazartesi
OKULLARDA DEVAMSIZLIK PROBLEMİ  ve  KÜLTÜREL  ETKİNLİKLER

2021-2022 Eğitim öğretim yılının son günlerine yaklaşırken öğrenci ve velileri, devamsızlık problemleriyle yüz yüze geldiler.

İlkokul ve ortaokulda devamsızlık problemi olmamasına rağmen liselerde  30 günü dolduran öğrenci velilerine gönderilen öğrenciniz sınıfta kalmıştır mesajlarının , öğrenci velilerini bir hayli telaşa düşürdüğünü görmekteyiz.

Temel eğitim sistemimizde ki devamsızlık konusunu kısaca özetleyeyim.4+4+4 zorunlu eğitim sistemine göre her öğrencinin, temel eğitim alması gereken  yaşa kadar örgün eğitim içinde okula devamı zorunludur.
İlkokul ve ortaokulda yani ilköğretim kurumlarında devamsızlık  sürelerin de ise şöyle bir uygulama vardır.
İlkokulda devamsızlık konusunda belli bir standart bulunmamaktadır.Okula devam zorunludur fakat ilkokulda sınıfta kalma sorunu bulunmamaktadır.

Ortaokulda ise öğrencilerin devamsızlık hakkı bulunmamakla beraber mazeretsiz devamsızlığı 20 günü geçen  5,6,7,8. sınıf öğrencisinin sınıfını geçmesi için Şube Öğretmeler Kurulu tarafından onay alması gerekmektedir. Kurulda öğrencinin durumuna göre alınan karara göre, devamsızlık yapan öğrencinin sınıfını geçebileceğini yada sınıf tekrarına kalabildiğini belirtmek isterim.

Liselerde ise durum biraz daha çetrefillidir.
Ortaöğretim yani lise ve dengi okullarla ilgili devamsızlık süresini açıklayan yönetmeliğe göre özürlü (20 gün) ve özürsüz (10 gün ) olmak üzere toplam devamsızlık süresi 30 günü geçmemelidir.Devamsızlık  süresi 30 günü geçen öğrencilerin sınıf tekrarı yapabildiğini hatırlatmakta fayda var.

Eğitim öğretim yılının bitmesine bir aydan kısa bir süre kala özellikle liselerde yıl kaybı olmaması için öğrenci ve velilerinin e-okul sistemi üzerinden öğrencilerinin devamsızlık süresini takip etmelerini tavsiye ediyorum.Sene sonunda bu konuyla ilgili istatistikleri, imkan dahilinde açıklamaya çalışacağım.Okullardaki Yıl Sonu Etkinlikleri……

Pandemi  sonrası , eğitim hayatında  normale dönülmesi  ile birlikte okullarda kültürel ve sanatsal  etkinliklere hız verildi.Pek çok okulda  yıl sonu etkinlikleri olarak resim sergileri, tiyatro etkinlikleri, yerel ve bölgesel sportif faaliyetlere yoğun katılım olduğunu görmekteyim.

Özellikle dikkatimi çeken 3 örneği vermek  istiyorum.

İlki,  Salihli Özel Eğitim Uygulama Okulu tarafından  11 Mayıs 2022 tarihinde Engelliler Haftasında düzenlenen ve burada eğitim gören,  özel çocuklarımızın yıl boyunca ortaya koydukları görsel sanatlar ve el sanatları ürünlerini her zamanki güzellik ve özgünlükle ortaya koydukları sergiydi..

Diğer okul etkinliğimiz ise benim yazılarımda özel olarak önem verdiğim Salihli Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik  Anadolu Lisesinde eğitim gören öğrencilerimiz tarafından sahneye konan “ Komşu Köyün Delisi” isimli tiyatro oyununda gösterdikleri  üstün performans, genel kanının aksine meslek liselilerin sadece teknik eğitimle donatılması dışında sanatsal yönlerinin de okulda  fevkalade eğitildiğine güzel bir örnek oldu.

Burada özellikle belirtmek  istediğim güzel bir etkinlik ise Salihli Fen Bilimleri Okulları ev sahipliğinde bu hafta sonu Türk Kızılay Salihli Şubesince  düzenlenen Türkiye Geneli Satranç turnuvasıydı.Yoğun katılımın olduğu etkinlik, Salihlimizdeki satrançsever öğrencilerimiz ve velileri için Fen Bilimleri Kolejinin güzel atmoferinde çekişmeli mücadelelere sahne oldu.

Son olarak yazımı kendi okulumdan bir örnek başarı hikayesiyle tamamlamak istiyorum.Okulumuz öğrencisi Evrim Su I.,  Manisa Muradiye Organize Sanayi Bölgesi Başkanlığı tarafından düzenlenen Zeytindalı  Kısa Film Yarışmasında “Gençler Kurmaca Kategorisinde” ikincilik ödülüne layık görülmüştür.Tüm Manisa genelindeki okullara dağıtılan yarışma duyurusuna ilçemizden bir kız öğrenci  medeni cesaret göstererek, azmederek, kısıtlı imkanlarla kısa film yarışmasına katılıp, derece almayı başardı.Gurur duyduk.Öncelikle sanayi yatırımları  dışında, toplumun sanat ve kültürel gelişimine verdikleri katkı için de Muradiye Organize Sanayi Başkanlığını sonra da öğrencimizi tekrar tebrik ediyorum.Yolu açık olsun.

Görüldüğü üzere okullarımız diğer ilçelerde pek görülmeyen  sosyal kültürel ve sportif başarılara ev sahipliği yapmaktadır. Gönül ister ki Salihlimizdeki yirmi altı bine yakın öğrencimizin benzeri faaliyetlere katılımı sağlansın. Bu tür etkinliklerin planlanması ve desteklenmesi noktasında  sadece okullarımıza değil, ilçemizdeki  sivil toplum kuruluşlarına büyük görev düşmektedir.

Bir toplumun sadece kağıt üzerinde istatistiki ve finalsal değerlerle  ayakta kalması mümkün değildir. İlçemizde imkan verildiğinde nasıl Avrupa şampiyonu sporcular çıkıyorsa,  bir yönetmen, senarist, şair, yazar, resim, çini, seramik sanatçısı çıkmaması içinde hiçbir neden bulunmamaktadır.Daha  gelişmiş, daha huzurlu, daha yaşanır bir Salihli için, geleceğimiz olan  gençlerimize destek olalım.

Sağlıkla Kalın….
 

Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Salihli Sektör Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Obisis.com