Akşener "Gölmarmara, oldu Çöl Marmara"

Ekleme Tarihi : 22 Haziran 2022, Çarşamba - 11:40
Akşener

İYİ Parti Grup Toplantısı'na Gölmarmara Gölü'ne sahip çıkmak isteyen kadınlar damga vurdu. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, kürsüyü Gölmarmara Gölü'ne sınır olan Tekelioğlu Mahallesi'nde oturan Niğmet Sezen'e verdi. Sezen, Gölmarmara Gölü'nün kurtarılması için çağrı yaptı.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, TBMM’de yaptığı İYİ Parti Grup Toplantısı’nda milletin kürsüsünü bu kez Gölmarmara Gölü’ne sınır olan Tekelioğlu Mahallesi’nde oturan Niğmet Sezen’e verdi.


AKŞENER MANİSA PROGRAMINDA YAŞADIKLARINI ANLATTI

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Grup Toplantısı’nda geçtiğimiz hafta yaptığı Manisa programına yer verdi. İYİ Parti lideri Akşener, “Memleketimizi il il, ilçe ilçe, sokak sokak gezmeye, hız kesmeden devam ediyoruz. Geçtiğimiz hafta da Manisa’daydık. Yine bitmek bilmeyen zamların, eriyen alım gücünün yaşattığı çileyi gördük. Yine boş kalan topraklara, aç kalan hayvanlara şahit olduk. Yine kaynamayan tencerelerin, siftahsız dükkânların gerçeklerini dinledik. Manisa ziyaretimizin acı tablolarından biriyle de; Gölmarmara’da karşılaştık… Marmara Gölü kurumuş. Çiftçilerimiz perişan. Bölgedeki vatandaşlarımız durumu; “Gölmarmara, oldu Çöl Marmara.” diyerek tarif etti. İşte o nedenle, bugün Milletin Kürsüsünde, bir misafirimiz daha olacak. Gölmarmara’daki vahim tabloyu, bizzat Gölmarmaralı kardeşlerimizden dinleyeceğiz. Niğmet Sezen Hanım, bugün aramızda. Buyurun Niğmet Hanım, söz de kürsü de sizindir” dedi.

“GÖLMARMARA ÇÖL MARMARA OLDU”

Niğmet Sezen, İYİ Parti Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, “Manisa’nın Salihli ilçesinin Tekelioğlu köyünü temsilen buradayım. Köyümüz Marmara gölünün kenarında balıkçılık, organik tarım, hayvancılık ve tütüncülük ile geçimini sağlamaktaydı. Kurutulan gölümüz 5’i endemik 394 bitki türüyle beraber 144 tür su kuşuna ev sahipliği yapmaktaydı. Bu sayede turistlerin uğrak yeri olan bir köydü. Köydü diyorum. Çünkü gölümüzün hayat damarları kurudu, Artık Gölmarmara oldu Çöl Marmara” dedi.

“168 BALIKÇI EVİNE EKMEK GÖTÜREMEZ OLDU”

Sezen, “Marmara gölü göz göre göre 2 yıl içinde kurumaya terk edildi. Gölümüzde su olmayınca ilk olarak balıkçılık bitti. Tek ekmek kapısı balıkçılık olan 168 balıkçı evine ekmek götüremez oldu. Bu da yetmezmiş gibi kuruyan gölden balık tutamayan balıkçılarımıza para cezası kesilmiş? Bu neyin cezası? Şimdi balıkçılarımız günlük yevmiyeyle geçimini sağlamaya çalışıyorlar. Balıkçılıktan sonra sıra tarıma geldi.Su olmayınca ne zeytin ağaçlarımızda ne de bağlarımızda verim kaldı. Köyümüz Sit alanı olduğu için sondaj yapmak da yasak. Elimiz kolumuz bağlı, çok mağduruz. Durum böyle olunca köylümüz arazisini satıp, evini kapatıp şehirlere göç etmek zorunda kaldı. Peki biz üreten insanlar toprağımızı bırakıp tüketici olursak toplum olarak nice oluruz? Sadece insanlar mı göç etmek zorunda kalan, gölün dilsiz canlıları tosbalar, ördekler, kara mekeler evlerimizin önünde, köyün sokaklarında su ararken telef olan canlıların vebalini kim ödeyecek? Peki, gölümüzün göz göre göre kurutulmasındaki amaç kuruyan topraklardan birilerinin nemalanması mı? Kuruyan göl toprağına kimler sahip çıkıyor? Biz kendi topraklarımızda tehdit altındayız. Şu bereketli topraklarımızda ekemeyen çiftçimize yazık değil mi?” diye konuştu.


Niğmet Sezen son olarak şu ifadeleri kullandı, “Sanılmasın ki Marmara gölünün kurutulması sadece Tekelioğlu köyünün sorunu değil; bütün Ege bölgesinin, tüm Türkiye’nin sorunu. Biz susarsak herkes susar. Peki biz köylüler üretmezsek, şehirdeki insanımız da aç kalmaz mı? Ama umudumuz var! Biz Tekelioğlu köylüleri olarak devlet büyüklerimizden Gördes barajı ve Gediz nehrinden verilecek olan hayat suyu müjdesini bekliyoruz. Birlikten kuvvet doğar. Üretmeye mecburuz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi “Çalışmadan, yorulmadan ve üretmeden rahat yaşamanın yollarını aramayı alışkanlık haline getirmiş milletler evvala haysiyetlerini sonra da hürriyetlerini daha sonra da istikballerini kaybederler.  Göl Marmara, olmasın Çöl Marmara”
İYİ Parti Grup Toplantısı’na İYİ Parti Salihli İlçe Başkanı Ulvi Murat Tunca da katıldı. Tunca, Gölmarmara Gölü’nü gündeme getirdiği için İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e teşekkür etti.

Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Salihli Sektör Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Obisis.com