YeniÇağ'da yer alan habere göre; Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çalışmayan emeklilere tek seferlik olarak 5 bin lira ikramiye ödeneceğini açıklaması ikramiyeden yararlanamayacak emeklilerin tepkisine neden oluyor. 5 bin TL'yi kimlerin alamayacağı da belli oldu.

Dul ve yetim aylığı alan kişiler ikramiye alacaklar, ancak bu kişilerin ikramiye miktarı, hak sahiplerinin hisse oranına göre belirlenecek. Örneğin, eşinin vefatı nedeniyle yüzde 50 hisse oranında dul aylığı alan bir kişi, 2.500 lira ikramiye alacak.

EYT (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) düzenlemesinden sonra emekli olan ve çalışmaya devam etmeyen kişiler bu ikramiyeden yararlanabilecekler. Ancak, EYT durumunda olan kişilerin çalışmaya devam etmeleri halinde ikramiyeden faydalanamayacaklar.

İkramiye her ay mı ödenecek? Hayır, ikramiye tıpkı bayram ikramiyeleri gibi bir defaya mahsus olarak Kasım ayında ödenecek.

Ocak ayındaki emekli zammı, ikramiye üzerinden hesaplanacak mı? Hayır, 5 bin liralık ikramiye, emekli maaşı hesaplamasında dikkate alınmayacak.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) verilerine göre, 15.5 milyon emekliye emekli aylığı ödenmektedir. Ölüm aylığı alanların sayısı ise 4.1 milyon. SGDP kesintisi yapılan 1.8 milyon emekli de dahil edildiğinde, emekli olup çalışmamış, dul ve yetim aylığı alan kişilerle birlikte toplam 12.5 milyon kişiye 5 bin lira ikramiye verilecek.

Vazife malullüğü aylığı alanlar, malullük aylığı alanlar, sürekli iş göremezlik geliri alanlar, şehit yakınları, gaziler, muharip gaziler, güvenlik korucuları, şampiyon sporcular ve terörden zarar gören sivil vatandaşlar da bu ikramiyeden faydalanacaklar.

Birden fazla emekli aylığı alan kişiler ayrı ayrı ikramiye almayacaklar. Örneğin, aynı kişi kendi emekli aylığı ve dul aylığı alıyorsa, yine sadece tek bir ikramiye alacaktır.

Emekli olmuş ancak çalışmaya devam eden ve hem emekli aylığı hem de çalıştığı işyerinden aylık maaş alanlara 5 bin liralık ikramiye yatırılmayacak.

Emekli olduktan sonra işçi statüsünde bir işverene bağlı olarak çalışanlardan Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) kesintisi yapılır. Bağ-Kurdan emekli olduktan sonra ticari faaliyette bulunmaya devam edenlerin emekli maaşlarında kesinti yapılmıyor, bu kişiler prim de ödemiyor.

SGDP kesintisi yapılanlar 5 bin liralık ikramiye alamayacaklar. Şirket kaydı olan, şirket ortağı olan, Bağ-Kurdan emekli maaşı alıp da çalışmaya devam edenler ikramiyeden yararlanamayacak.

Aynı şekilde kamudan emekli olup çalışmaya devam edenler de ikramiyeden yararlanamayacak. Banka ve sigorta gibi özel sandıklardan emekli aylığı alanlara da ikramiye ödenmeyecek.

EMEKLİLER İSYANDA

Bütün gün kahvehanede oturup okey, tavla, pişti gibi oyunlar oynayarak zaman öldüren emeklilere 5 TL verileceğini, kendilerinin bu parayı alamayacağını belirten çalışan emekliler "Hükümet bizi zevk için ya da adresimiz belli osun diye mi çalıştığımız düşünüyor.

Biz geçinemediğimiz için çalışıyoruz. Ev kiralarından onların haberi yok. Onlar TÜİK'in fiyatlarına inanıyor. Gerçek ise emlakçılarda.10 bin TL'ye bana kiralık ev bulsunlar maaşımı onlara verip evimde taş kaynatıp içerim" dedi.

Son zamda Anayasal hakkımız olan 19.77'lik enflasyon farkını aldıklarını söyleyen emekliler "Seyyanen zamdan mahrum bırakıldık ve emeklilere hükümet 5.23 zam yaptı. Ama yüzde 25 zam yaptık diye açıklama yaptılar.

Hemşire Maaşları 2023: Güncel Ücretler! Kıdeme Göre Hemşire Maaşları Hemşire Maaşları 2023: Güncel Ücretler! Kıdeme Göre Hemşire Maaşları

Şimdi ise çalışan emeklilere 5 bin TL'yi çok gördüler. O zaman çalıştığımız için niçin bizim üzerimizden vergi alıyorlar. Bizlerin patronları niye bizim adımıza vergi ödüyor" diye konuştular.

Emekliler "Hükümet şimdi de zincir marketlere indirim yapın baskısı uyguluyor. Buna mobilyacılar da katılacak. Amaç ne enflasyonu düşük göstermek. Hoş katılmasalar da TÜİK kağıt üzerinde düşürüyor.

O TÜİK'tekiler nerden alışveriş yapıyorlarsa bize de söylesinler de kazık yemesek. Nerden kiralık ev buluyorlarsa bizde oradan tutalım. Hoş onlar kiralık ev fiyatı 5 bin TL gösterirler. Ama herkes biliyor ki 5 bin TL'ye kümes bile kiralayamazlar" dedi.

Akaryakıt, alkollü içecekler ve tütüne sürekli zam yapıldığını belirten emekliler "5 bin TL hükümeti düzlüğe çıkaracaksa vermesinler. Bu sene yine bize zam yapılmayacak. Zam diye kanunen alacağımız enflasyon oranını duyuracaklar.

Hoş hiç vermeseler ne olur. Emeklilerin yüzde 70'i AKP'ye oy veriyor. Ben de o yüzde 70'in içinde yer alıyordum. Artık vermeyeceğimi söylüyorum. Arkadaşlarım 'Sandık önüne gelirse yine atarsın' diyerek bana inanmıyorlar. İnanın işten atılacağım diye aklım çıkıyor" diye konuştu.

Kaynak: yenicaggazetesi.com.tr