Sendika değiştirdiği için işten çıkartılan işçilerden eylem.

01 Ağustos 2022, Pazartesi
Sendika değiştirdiği için işten çıkartılan işçilerden eylem.

Manisa Organize Sanayi Bölgesi'nde üye oldukları sendikadan istifa ederek başka bir sendikasıya üye oldukları için işten çıkartıldığı öne sürülen işçiler eylemlerini sürdürüyor.

15 işçinin işten çıkarıldığı fabrikanın işçilerine destek amacıyla CHP Manisa İl Başkanlığı 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda basın açıklaması düzenledi. CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban’ın önderliğinde düzenlenen basın açıklamasına CHP İl Kadın Kolları Başkanı Şadiye Uysal, CHP İl yönetimi, DEVA Partisi İl Başkanı Can Tunçdirek, DEVA Partisi İl yönetimi ve 150’ye yakın Serel işçisi katıldı.
Meydanda toplanan işçiler ‘Gücümüz Birliğimizden Gelir’, ‘Türk-İş İşçine Sahip Çık’, ‘Demokratik Haklarımızı Tanıyın’ yazılı pankartlarıyla sendika mücadelesinde karşılarında duran fabrika yönetimine tepkilerini dile getirdi.


“SEREL İŞÇİSİ YALNIZ DEĞİLDİR”


CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban yaptığı açıklamada, Anayasal hakları olan sendika seçme hakkını savunan Serel işçilerinin haklı mücadelesinde sonuna kadar yanlarında olduklarını ifade etti.
CHP Manisa İl Başkanı Balaban yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Hakları, emekleri, onurları için direnen Serel işçilerimizin yanındayız. Tek bir amacımız var. Emeğin sesini duyurmak. Anayasal hakları olan sendika mücadelesinde Serel işçilerimize destek veriyoruz. Yaklaşık bir haftadır Serel işçilerimiz direniyor. Amacımız siyaset değil. Emeğin en yüce değer olduğu bilinciyle Serel işçilerin haklarını almalarını sağlamak. Her türlü sendikaya saygılıyız. Her türlü sendikanın emek mücadelesine katkı sağlamak için gayret gösteriyoruz. Asla A veya B sendikası demiyoruz. Bizim sendikalardan yana bir taraf olma durumumuz yok. Biz şunu diyoruz; işçiler özgürce istediği sendikayı seçme hakları Anayasal bir haktır ve bu hakları elinden alınamaz. Bu nedenle Serel işçilerimiz olmak üzere tüm işçilerimizin bu haklarını destekliyoruz. İşçilerimizin elinden bu hakkı kimse alamaz ve kimse gasp edemez. İşçi sınıfını tehdit ederek, polemiğe girerek, fabrikayı kapatarak, ‘İşinize son veririm’ diyerek bu iş çözülmez. Bu iş işçilerle anlaşılarak çözülür. Biz bu uzlaşmanın destekçisi olacağız.”

Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Salihli Sektör Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Obisis.com