Üzümde salkım güvesine karşı biyoteknik mücadele

04 Ağustos 2022, Perşembe
Üzümde salkım güvesine karşı biyoteknik mücadele

Manisa Büyükşehir Belediyesi ve Tarım İl Orman Müdürlüğü ortaklığı ile yürütülen üzümde salkım güvesi zararlısına karşı kullanılan feromon tuzakları ile yapılan biyoteknik mücadelenin sonuç değerlendirmesi için protokol üyeleri Ahmetli ilçesinde bir araya geldi. Kurulan tel tuzakların işe yaramasıyla birlikte, proje çerçevesinde feromon tuzaklarının il genelinde kullanılması için çalışma başlatılması yönünde fikir birliğine varıldı.

Manisa Büyükşehir Belediyesi ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğü işbirliğinde yürütülen, üzümde salkım güvesine karşı feromon tuzaklarının kullanılması projesinde sona gelindi. Yürütülen projenin sonuç kısmında protokol üyeleri, Ahmetli ilçesinde düzenlenen törende üzüm bağında bir araya gelerek sonuç incelemesi yaptı. Üzüm üretiminde zirai ilaç kalıntısı yaşanmaması, üzüm ihracatının sağlanması ve çevre sağlığına katkı sağlaması amacıyla Manisa Büyükşehir Belediyesi ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile yürütülen biyoteknik mücadele çerçevesinde üzüm bağına asılan tel tuzakların incelemesi yapıldı. Proje çerçevesinde düzenlenen törene Turgutlu Kaymakamı Ali Yılmaz, Manisa İl Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk, Manisa Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanı Yılmaz Usta, Ahmetli Ziraat Odası Başkanı Adnan Ünsal, firma yetkilileri ve üreticiler katıldı.
Manisa İl Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk, proje çerçevesinde başarı sağlandığını belirterek, “Manisa için yapılan güzel projelerden bir tanesinin değerlendirmesini yapmak için burada toplandık. 3 bin 400 dekarlık bir alanda biyoteknik mücadele gerçekleştirdik. 2 bin 400 dekarlık kısmını bakanlığımız bütçesinden gerçekleştirmiştik. Bin dekarlık alanı da Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin bütçesinden gerçekleştirdik. Güç birlikleri büyük önem arz ediyor. Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’e de tarıma verdiği büyük desteklerden dolayı teşekkürlerimi sunuyorum. Ben muhtarlarımıza da söylüyorum daha fazla destek isteyin diye, biz çiftçimize yönelik ne kadar kaynak varsa yönlendirmek zorundayız. Nisan ayında feromon tuzak dediğimiz, zararlının davranışını etkileyen, biyoteknik mücadele dediğimiz tuzakları asmıştık. Yaklaşık 5 aylık sürede aktif şekilde sahada bulundular. Bağın zararlısı olan salkım güvesinin bağlarda zarar oluşturmasına engel oluyorlar, aynı zamanda kimyasal ilaç kullanımının da önüne geçmiş oluyoruz. Hem insan sağlığı için hem de ihracat için kalıntısız ürün üretip daha yüksek gelir elde etmek için bizim için önemli bir projeydi. Biraz önce sahayı gezdik, burada salkım güvesine karşı hiçbir ilaçlama ilanı vermeden feromon tuzakla mücadele etmiş olduk. Birincisi insan ve çevre sağlığını koruduk, ikincisi çiftçimizin cebini koruduk. İlaç atma masrafından kurtulmuş oldu, diğer yandan da ihracat için elini güçlendirmiş oldu. Ahmetli küçük bir ilçemiz, tüm Manisa genelinde feromon tuzaklarının kullanımını gerçekleştirmemiz gerekiyor. Ben projenin yazım aşamasından sonuç aşamasına kadar projede emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’e tekrardan tarım ayırmış oldukları bütçe için teşekkür ediyorum. İnşallah farklı projelerde de Büyükşehir Belediyemizin ve diğer kurumların kaynaklarından yararlanacağımız projeler üretmeyi hedefliyorum” dedi.

Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Salihli Sektör Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Obisis.com