Çiftçiden TMO önünde siyah çelenkli eylem

27 Eylül 2022, Salı
Çiftçiden TMO önünde siyah çelenkli eylem

TMO'ya üzümlerini satamayan üreticiler, tepkilerini göstermek amacıyla Manisa'nın Şehzadeler ilçesine bağlı Aşağı Çobannisa mahallesindeki TMO'nın alım merkezine gelerek siyah çelenk bırakma eylemi yaptı.

Eyleme CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban, CHP Şehzadeler İlçe Başkanı Hakan Gürtunca, İYİ Parti İl Başkanvekili Tunç Önsoy, İYİ parti Yunusemre İlçe Başkanı Tufak Akan’da katılarak destek verdi.
Siyah çelenk eylemi öncesi açıklamada bulunan 27 yaşındaki üniversite mezunu genç üretici Refik Baysal, şu ifadelere yer verdi: “Üreticiler olarak artık sahipsiz bırakılmış durumdayız. TMO’ya üzümleri getiriyoruz. Ama hiçbir sebep olmadan eksperler hiçbir analiz çalışması yapmadan kağıt üzerinden bakarak bir açıklama yapıp üreticiyi geri gönderiyorlar. Eksperler bize ‘Git üzümünü tüccara sat’ diye bir açıklamada bulunuyor. Bizi tüccarın kucağına bırakıyorlar. Geçen sene bile 12.05 liraya sattığım üzümü, bu yıl 27 lira açıklanmasına rağmen bu yıl 15 liraya tüccara satıyoruz. Oysa ki maliyetlerimiz bu yıl yüzde 500 artmış durumda. Bu konuda çok mağdur durumdayız. Tüccar yok pahasına ürünümüzü satın alıyor. Bizim bu mağduriyeti yaşamak istemiyoruz. Şuanda bir TMO zulmü ile karşı karşıyayız. Sorunumuzun acil çözümlenmesi için Cumhurbaşkanına, bakanlara çağrıda bulunuyoruz. Bizim bu sıkıntımıza bir an önce çözüm bulunsun.”


CHP’Lİ BALABAN’DAN İKTİDARA ÇAĞRI


TMO’ya üzümlerini satamadığı için sıkıntı yaşayan üreticilerin dinleyen CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban “Üretici bir dram yaşıyor. TMO’dan çok siyasi iradeye sesleniyoruz. AKP’nin genel başkanı, milletvekilleri, tarım bakanı bu üreticilerin sesini artık duymaları gerekiyor. Üretici iflas ediyor. Üretici can çekişiyor. Bu konuyu hem üretici hem bizler dile getiriyoruz. Ancak haftalardır hala bir adım atılmış değil. Bu üreticinin ahı ve sitemi AKP’yi bitirecek. Üreticinin kalkınmadığı bir ülkenin kalkınması mümkün değil. Siyasi irade bir tercih işidir. Ama AKP’nin tercihi her zaman sermayeden, tüccardan ve bir avuç yandaştan yana olmuştur. Üreticiyi her zaman mağdur etmiştir. Ancak söz veriyoruz ki CHP’nin önderliğindeki Millet İttifakı’nın iktidarında yaşanan bu mağduriyetler son bulacak ve tercihimiz üreticiden yana olacak.”

Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Salihli Sektör Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Obisis.com