CHP'li Başevirgen, "Pamuk üreticileri temenni değil fiyat istikrarı, prim desteği bekliyor"

17 Kasım 2022, Perşembe
CHP'li Başevirgen,

CHP Manisa Milletvekili ve Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Bekir Başevirgen, meclis genel kurulunda söz alarak Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci'nin "Pamuk üreticisini mağdur etmeye yeltenmek çok büyük bir hadsizlik olur, biz bunun hükümet olarak, devlet olarak gereğini yaptık, yaparız. " sözlerini eleştirdi. Başevirgen, "Bu gibi hamasi söylemler üreticileri düştüğü zor durumdan kurtarmaz." Dedi.

“Pamuk fiyatının geçen yılın altında kalması büyük bir tehlikenin habercisidir.”


CHP’li Başevirgen yaptığı açıklamada, “Ülkemizde yılda 2 milyon ton civarında lifli pamuğa ihtiyaç duyuluyor. Bunun 900 bin tonunu kendimiz üretirken kalan kısmını da ithal ediyoruz. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, 2021 yılında 2 milyon 250 bin ton olan kütlü pamuk üretimi bu yıl %10 civarında artışla 2 milyon 500 bin ton olması bekleniyor. Üretimdeki artışın ana nedeni geçen yıl dünyada ki pamuk fiyatlarındaki yükseliş olup çiftçilerimiz bu yıl da fiyatların yükseleceğini düşünerek fazlasıyla pamuk ekimine yöneldi. Özellikle Manisa’da geçen sene 105 bin dekar civarındaki pamuk ekim alanları, bu sene %50 civarında bir artış göstererek 160 bin dekara kadar genişledi. Ekim alanlarındaki artışa bağlı olarak geçen yıl 62 bin ton pamuk üretiminin, bu yıl 95 bin ton civarında olması bekleniyor. Pamuk ekiliş alanlarının artması ve buna bağlı olarak rekoltede beklenenin üstünde yaşanan artışlar sevindiricidir. Fakat pamuk alım fiyatlarının artan maliyetler karşısında geçen yıla göre daha düşük kalması da büyük bir tehlikenin habercisidir.” Dedi.


“Yerli pamuğa 35 lira ithal pamuğa 50 lira fiyat veriliyor.”


Dünya piyasalarında kilosu 3 dolara kadar yükselerek, son yılların en yüksek fiyatını gören elyaf pamuğun şu sıralar ortalama 50 liradan ithal edildiğini söyleyen Bekir Başevirgen,  “Kilosu 50 liradan ithalat yapılırken, yerli üreticinin elyaf pamuğuna 35 lira fiyat verilmesini izah etmekte gerçekten zorlanıyoruz. Sağlıklı bir yönetim, 1.2 milyon ton civarında olan pamuk ithalatımızı düşürmek için yerli üretimi artırmamız gerektiği söyler ve buna uygun politikalar belirler. Ama mevcut iktidar net ithalatçı olduğumuz pamukta, çiftçi üretimden çekilsin diye elinden geleni yapıyor. Maalesef pamuk fiyatları bu şekilde devam ederse geçen seneki olumlu hava her an tersine dönebilir ve üreticilerin büyük bir kısmı gelecek sene ekim yapamayabilir. Tabi bunun sonucunda 1.2 milyon ton civarındaki olan pamuk ithalatımız 2023 yılında 1.5 milyon ton seviyelerini aşabilir.  İktidar yerli üreticiden ziyade, ABD çiftçisinin daha fazla pamuk üretmesini sağlayarak iplik, dolayısıyla tekstil sektörümüzün dışa bağımlı hale gelmesine neden olmaktadır.  İleriki yıllarda tedarik zincirinde olabilecek aksamalar sektörde daha da büyük yaralar açabilir.” Diye konuştu.

Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Salihli Sektör Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Obisis.com