710 gramlık mucize...

22 Kasım 2022, Salı
710 gramlık mucize...

Manisa'nın Yunusemre ilçesinde gebeliğin 24. haftasında 710 gram olarak dünyaya gelen Arden bebek, Salihli Özel Can Hastanesi'nde kuvözde geçirdiği 4.5 aylık tedavi süreci sonunda ailesine kavuştu.

 

Manisa’nın Yunusemre ilçesinde Seda Aykıran(27) 24 haftalık hamileyken ani doğum sancılarının artması sonucu  Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi'ne gitti. Hemen doğuma alınan Aykıran, sezaryenle 710 gram ve 32 santimetre uzunluğunda erkek çocuğunu dünyaya getirdi. Yaşamasının çok zor olduğu belirtilen Arden bebek, sevk edildiği Salihli Özel Can Hastanesi Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesinde tedaviye alındı. Kalp ve solunum sorunları yaşayan Arden bebek, doktor ve hemşirelerin şefkatli ellerinde hayata tutunan bebek, 130 gün sonra 3 kilo 200 gram ve 40 santimetre uzunluğa ulaşarak zorlu yaşam mücadelesini kazandı.

“130 günlük zorlu yaşam mücadelesi”

Arden bebeğin sevk ile Özel Can Hastanesine geldiğini belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Türker Borucu “24 haftalık dünyaya gelen Arden bebek, geldiğinde solunum cihazına bağlıydı. Dünya geneli bu tür bebeklerin yaşama şansı gerçekten çok düşük, yüzde 80’i ilk bir hafta içerisinde kaybediliyor. Bizimde işimiz çok zordu. Küvözde anne karnına yakın bir ortam hazırlama çalıştığımız gibi, ekip olarak elimizden gelenin fazlasıyla yaptık. 52 boyunca solunum cihazına bağlı kalırken, 35 gün boyunca burnundan solunum desteğine devam ettik” dedi.

“Hayat mücadelesini o minicik yüreğiyle kazandı”

Sürecin çok zorlu geçtiğini anlatan Dr.Borucu “Beslenme, solunum ve kalp sorunları yaşarken, Arden bebeğimiz 2 defa da gözünden ameliyat olma durumunda kaldı. Fakat Arden bebek tahminimizden çok daha güçlü çıktı. Bu 130 gün süren hayat mücadelesini o minicik yüreğiyle kazandı. Doğduğunda Arden bebek 710 gramdı, fakat bu süreçte kilo kayıpları oldu, 500 grama kadar düştü. 130 günün sonunda 3 kilo 200 gram ağırlığında, sağlıklı bir şekilde annesine teslim ettik” diye konuştu.

“Kanguru yöntem, Arden bebeği hayata bağladı”

130 günlük sürecin Arden bebek ve ailesi içinde zor geçtiğini sözlerine ekleyen Dr.Borucu “Annesi her gün düzenli olarak hastaneye ziyaretine geldi. Bizde geldiği her gün bebeği annesinin kucağına vererek erken doğum nedeniyle anne ve bebek arasında kopan bağı kanguru yöntemiyle uyguladık. Bu kanguru bakımı bebeğin sağlıklı taburcu olmasında çok çok etkili oldu” dedi.

"Mucize Can’da gerçekleşti”

Arden bebeğini 130 gün sonra kucağına alan anne Seda Aykıran ise “Bir mucize Özel Can Hastanesi’nde Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr.Türker Borucu ve ekibi sayesinde gerçek oldu.  Arden bebeğimi zorlu sürecin sonunda kucağıma aldım. Daha önce 5 aylık bir bebeğin yaşadığını hiç görmemiş ve duymamıştım. Onu biz yaşadık ve kazandık” diye konuştu.

Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Salihli Sektör Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Obisis.com