Başevirgen, “Kolon, mesane, rahim ağızı kanseri ile mücadele eden ve daha birçok kanser hastasının kullanmak zorunda olduğu ürünler yurt dışından dövize endeksli olarak getiriliyor.” Dedi.

“2024 Ocak ayında 5 bin 280 lira olan malzeme bedeline karşılık SGK 2 bin 468 lira ödüyor ve hastanın cebinden de 2 bin 811 lira çıkıyordu. Mayıs ayında malzeme bedeli 6 bin 270 liraya yükselirken SGK’nın ödediği katılım payı aynı kaldı” diyen Başevirgen “Hastanın cebinden çıkan tutar ise 3 bin 800 liraya yükseldi. Emekliler, neredeyse maaşlarının yarısına denk gelen katılım payları ödüyor. SUT bir an önce reel döviz kuru baz alınarak güncellenmelidir” dedi.

CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, bazı kanser türlerinde kullanılan medikal ürünler için Sağlık Uygulamaları Tebliği’nde bir yılı aşkın süredir güncelleme yapılmadığını söyledi. Döviz kurunun artmasıyla medikal ürün fiyatlarının yükselmesine rağmen SGK’nın ödediği katılım payının aynı kaldığını ve hastaların neredeyse emekli maaşının yarısı kadar ödeme yaptığını belirten Başevirgen, konuya ilişkin bir açıklama yaptı.

Sağlık harcamaları için emeklilerden kesilen katılım paylarına dikkat çeken Başevirgen, “10 bin lira ile yaşamaya çalışan emeklilerin maaşlarından sağlık harcamaları için kesilen tutar ciddi bir kara delik oluşturuyor. Emeklilerin yaşa bağlı olarak ortaya çıkan hastalıklar için kullandıkları ilaçların yanı sıra, özellikle kanser gibi hastalıklarla mücadele eden hastaların sürekli temin etmeleri gereken ve bir kısmı da hasta tarafından ödenen medikal ürünler de emekliler için büyük bir maddi yük oluşturuyor” dedi.

“EMEKLİLERİN CEBİNDEN FATURA TUTARININ YÜZDE ELLİSİ KADAR KATKI PAYI ÇIKIYOR”

ÖTV teklif Meclis'te | İşte liste liste düşük vergili gözde otomobiller ÖTV teklif Meclis'te | İşte liste liste düşük vergili gözde otomobiller

Bazı kanser türlerinde kullanılan medikal ürünler için Sağlık Uygulamaları Tebliği’nde (SUT) bir yılı aşkın süredir güncelleme yapılmadığını da hatırlatan Başevirgen, “Kolon, mesane, rahim ağızı kanseri ile mücadele eden ve daha birçok kanser hastasının kullanmak zorunda olduğu ürostomi torbası, ostomi pastası, ostomi adaptörü gibi ürünler yurt dışından dövize endeksli olarak getiriliyor. Döviz kuru her geçen gün artmasına rağmen SUT güncellemesi yapılmadığı için devletin ödediği katkı payı aynı kalıyor. Aylık veya iki aylık olarak temin edilen ürünler için fiyat adet ve markaya göre değişmekle birlikte emeklilerin cebinden yaklaşık fatura tutarının yüzde ellisi kadar katkı payı çıkıyor” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Onay Ozan