Yangınların 2 kat artış gösterdiğini ifade eden Zeyrek, “Geçen yılın yaklaşık 2 katından fazla yangın olayı ile karşı karşıyayız” dedi.

Kaymakam Sağlam, Çarşamba’ya uğurlandı Kaymakam Sağlam, Çarşamba’ya uğurlandı

Zeyrek (4)-1

Yangınlar iki kat arttı

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Mimar Ferdi Zeyrek yaptığı açıklamada, “Bu tip yangın ve doğal afetler Manisa’mızda ve ülkemizde son 1 ayda çok artış gösterdi. Çok şükür sevinecek bir noktamız var. Salihli ilçemizde can kaybının olmaması meydana gelen yangında bizleri sevindiren yan oldu. Bundan sonraki aylarda iklim değişikliği ve hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üstünde seyretmesinden dolayı bu tip yangın olaylarını tahminen yaşayacağız. Bütün kurumlarımız 7/24 hazır kıta bekliyor. Ama daha da önemlisi hep birlikte, topyekûn mücadele etmemiz ve halkımızın da bu bilince ulaşmasıdır. Manisa’mızın, iklim değişikliklerinden dolayı çok az yağmur alması otlarımızın kurumasına sebep oldu. Manisa, yangınlardan en çok etkilenen illerin başında geliyor. Geçen yıl bu ay 850 olan yangın vakası şu an itibarıyla bin 739’a çıktı. Bunlardan bin 164’ü ot ve anız yangını, 57’si orman yangını, 518 tanesi de ev ve iş yerlerinde olan yangınlardır. Geçen yılın yaklaşık 2 katından fazla yangın olayı ile karşı karşıyayız.”

Zeyrek (1)-1

EVİN YAPIMINI ÜSTLENİYORUZ

Başkan Zeyrek “Biz Manisa Büyükşehir Belediyesi olarak 57 itfaiye noktasında 153 araç ile 622 personelimiz gece gündüz demeden canlarını dişlerine takarak, kendi canlarını hiçe sayarak, yangınların içine daldılar. AFAD olsun, Orman Müdürlüğü olsun, gönüllülerimiz ve devletin tüm kurumları üzerlerine düşen her şeyi yapıyor. Manisa Büyükşehir Belediyesi olarak son mecliste karar aldık. Artık doğal afetlerden ve yangınlardan zarar gören tüm vatandaşlarımızın her zaman yanında olacağız. Karasavcı Mahallemizde maalesef yanan bir evimiz var. 1 traktör kullanılamaz durumda. 2 büyükbaş hayvanımızdan biri telef oldu diğeri yaralı. Hem Valiliğimiz hem devletimizin tüm kurumları ve Manisa Büyükşehir Belediyesi olarak bu zararların bir an önce giderilmesi için çalışmalara başlayacağız. Yanan evimizin onarımını Manisa Büyükşehir Belediyesi olarak üstlendik” dedi.

Kaynak: Onay Ozan