Yılbaşından bu yana batık kredi kartı borçlarında yüzde 80.1, batık bireysel kredi borçlarında ise yüzde 25,17 oranında artış olduğunu vurgulayan Bakırlıoğlu “Yurttaşın, bu enflasyona karşı sabit maaşla geçinmesi neredeyse imkansız. Herkes kredi kartı ve kredilerle günü kurtarmaya, ay başını getirmeye çalışıyor. Yurttaşın bankalara olan borcu 3.3 trilyona yaklaştı. Ne yazık ki ilerleyen günlerde bireysel iflaslar kaçınılmaz olacaktır” dedi.

Malatya'da kayısı fiyat istikrarı arıyor Malatya'da kayısı fiyat istikrarı arıyor

İflas (2)

SİMİDİ BİLE KREDİ KARTIYLA ALIYORUZ

Yüksek faiz oranlarına rağmen yurttaşın borçlanmadan hayatını devam ettirdiğine dikkat çeken Bakırlıoğlu “24 – 31 Mayıs haftasında bireysel kredilerinin bakiyesi 20,8 milyar lira daha artarak 1 trilyon 739 milyar liraya, kredi kartı borç bakiyesi ise 45.4 milyar lira artarak 1 trilyon 482 milyar liraya dayandı. Yurttaşımız artık simidi bile kredi kartıyla alır hale geldi. Yurttaşımızın hali buyken, bakanımız küçük bir toplantı için Almanya özel jetle gidiyor. Başka bir bakanımız kurulan vakıf üzerinden tasarruf tedbirlerini delip lüks kiralamalara devam ediyor. Vatandaş cebinden 12.5 liralık simit parasını bile çıkaramayıp; simidi dahi kredi kartıyla alırken, yurttaşın alın teriyle toplanan vergilerden Saray ve ahalisi sefa sürmeye devam ediyor” şeklinde konuştu.

1 PAKET ÇAY 30 LİRADAN 107 LİRAYA ÇIKTI!

Türkiye düşük katma değerli ürün ihraç ederken, ithalatını ise yüksek katma değerli ürünler oluşturuyor. Dolayısıyla Türkiye’nin dışarıya emeğini düşük değerde ihraç ettiğini ve yüksek katma değerli ürünleri ise ithal ettiğini vurgulayan Bakırlıoğlu “Dolar kuru yılbaşından bu yana yüzde 9,4, Euro kuru ise yüzde 7,6 oranında arttı. Ama iç piyasadaki fiyatlamalardaki artış bunun çok üzerinde seyrediyor. Ocak 2024’te 170 lira olan ayçiçek yağı 268 liraya, 59 lira olan 1 kg pirinç 81 liraya, 30 lira olan 500 gramlık 1 paket çay 107 liraya çıkmış durumda. Ülkemizde üretilip yurtdışına ihraç edilen ürünlerin, yurtdışında ülkemizden daha ucuza satıldığını görüyoruz. İktidarın yanlış ekonomi politikaları ülkemizin sadece parasını değil emeğini de değersizleştirdi” dedi.

BİREYSEL İFLASLAR KAÇINILMAZ OLACAK

Bankaların vadesinde tahsil edemediği için icra takibine aldığı batık krediler 1.6 milyar lira daha artarak 211 milyar liraya kadar yükseldi. Yüksek faiz oranlarına rağmen çaresiz kalan yurttaşın borçlanmaya devam ettiğini söyleyen Bakırlıoğlu şöyle konuştu: “Sayın Bakanın iç talebi baskılayarak enflasyonu düşürme çabaları bir işe yaramıyor. Maaşı aldığı gün bitirmek zorunda kalan yurttaşlarımız hızla borçlanmaya, borcu borçla çevirmeye devam diyor.”

Muhabir: Behzat Akcan