ATM’lerde yaşanan mağduriyetler sonrası düğmeye basıldı. ATM'lerde nakit verme sıkıntısının önüne geçmek için yeni adımlar devreye alınacak. Limitler de yükselecek 10 ve 20'lik banknotların yerine 200 ve 100 liralık banknotlar yerleşecek.

ATM’lerdeki sıkıntı bayram öncesi birçok ilde yaşanmıştı arife günü para çekmek isteyenlerin çoğu ATM başında neye uğradığını şaşırmış para çekme ünitesinde arıza ya da istenilen tutar ödenememe gibi uyarılarla karşılaşmıştı. Söz konusu sorunlar bayramın birinci günü de devam edince yeni düzenleme için düğmeye basıldı.

ATM’lerde ‘para kalmadı’ sorunu! Bayramda herkesi isyan ettirdiler

Yeni düzenlemeyle günlük 10 bin lira olan para çekme limitinin 20 bin liraya çıkarılması planlanıyor. Bazı bankalarda 7 bin 500 lira olan komisyonsuz para çekme limiti de 15 bin liraya yükseltilecek. 20'lik banknotlar da ATM'lerin kasalarını dolduruyordu ve bundan kaynaklı da birçok sorun yaşanıyordu. Yeni düzenleme ile birlikte ATM kasaları artık 200 TL'lik banknotlarla doldurulacak.

2

Show Haber'de yer alan bilgilere göre; yeni düzenlemenin Kurban Bayramı sonrası hayata geçmesi bekleniyor.

Küçük paraların yerini artık büyük banknotlar alacak

ATM’lerdeki nakit para talebini karşılamakta zorlanan bankalar, en büyük banknot olan 200 liralık banknotlarla sınırlı kalıyor. Birçok özel banka, 10 ve 20 liralık banknotların ATM’lerdeki giriş ve çıkış slotlarını kapatarak bu bölümleri 200 lira için ayırdı.

ATM para çekme limiti artıyor

Ancak bu değişiklik sorunu tamamen çözmedi. Bayram sonrası, birçok özel banka, günlük para çekme limitini artırmayı planlıyor. Şu anda 10 bin lira olan günlük para çekme limiti 20 bin liraya, 7 bin 500 lira olan limit ise 15 bin liraya yükseltilecek.

Yeni dönemle birlikte, bankaların ATM para çekme limitlerindeki bu artış, tüm Türkiye’de 81 ilde uygulanacak ve kişilerin nakit ihtiyaçlarına daha hızlı ve etkin bir şekilde yanıt verecek.

EFT, FAST ve Havaleye yeni alternatif geliyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), EFT, havale ve FAST sistemlerine ek olarak yeni bir işlem menüsü tanıttı. Bu yenilikle birlikte, FAST entegrasyonu içeren talep ödeme katmanı hizmetleri devreye sokuldu. Artık IBAN kullanarak yapılan EFT ve havale işlemlerine alternatif bir seçenek sunuluyor. Bir kişi başka bir kişiye anında ödeme talebi gönderebilecek, bu sayede finansal ilişkiler daha etkin yönetilecek ve havale işlemleri daha hızlı gerçekleştirilebilecek.

Kartınızın yutulmaması için neler yapmalısınız?

ATM'lerde yeni bir düzenleme hayata geçirildi. Artık belirli durumlarda ATM'ler kartları yutabilir. Kartınızı ATM'de kaybetmemeniz için dikkat etmeniz gerekenler:

Şifrenin üç kez yanlış girilmesi

Kartın borç nedeniyle iptal edilmesi

Kartın son kullanma tarihinin geçmesi

İBAN avı başladı... Mail Order mercek altında! İBAN avı başladı... Mail Order mercek altında!

ATM’de teknik bir arıza meydana gelmesi

Kayıp ve çalıntı ihbarı

Bu durumlara dikkat ederek ATM kullanımında sorun yaşamaktan kaçınabilirsiniz.

Kaynak: sputniknews.com.tr