Nâzım Hikmet’in Kuvâyi Milliye Destanı’ndaki unutulmayan bir dizeden ilham alınan ve hazırlanışı tam yedi yıl süren; Proje Direktörlüğü’nü Folkart Gallery Genel Koordinatörü Fahri Özdemir’in yaptığı sergi “Karanlıkta Akan Bir Yıldız: Mustafa Kemal Atatürk” adını taşıyor.
AW061861_09
Cumhuriyeti’mize saygı duruşu
Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut SANCAK, Folkart’ın Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projesi olarak yıllardır hazırlandıkları bu çok kıymetli serginin, Cumhuriyeti’mizin 100’üncü yılına bir saygı duruşunda bulunma ve Mustafa Kemal Atatürk’e minnet gösterme amacı taşıdığını belirtti.
AW061861_08
Yayımlanmamış fotoğraflar
Yıllardır tamamlanması için büyük gayret gösterilen sergide, büyük dahi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Türkiye’de ilk kez kamuoyu ile paylaşılan 150 adet yayımlanmamış fotoğrafıyla birlikte, Atatürk’ün kullandığı, bilinmeyen birçok obje de bulunuyor.

AW061861_06
Bu objeler arasında Atatürk’ün sigara tabakaları, bastonu, kravatı gibi örnekler yer alıyor. Atatürk’ün bazı kişilere imzaladığı fotoğraflarla birlikte yerli ve yabancı fotoğrafçıların çektiği fotoğraflar, serginin dikkat çekici bölümünü oluşturuyor.
AW061861_07
Yazışmalar, madalyalar, özel eşyalar
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün özel yazışmalarının orijinalleri, el yazması mektupları, madalyalar, en kritik anlardaki telgrafları, serginin bir başka dikkat çekici unsurları arasında. Sergide, Atatürk’ün kendi el yazmaları, annesi Zübeyde Hanım’ın mektubu, Atatürk ile ilgili dönem afişleri, belgeler ve birçok dönemsel gazete ve dergi örnekleri, yüz yıl önce kullanılan Cumhuriyet ve Atatürk için üretilmiş çok özel objeler yer alıyor.
AW061861_04
Kurtuluşun görsel bütünlüğü
Sergi Osmanlı İmparatorluğu’nun Avrupa’nın “hasta adamı” diye nitelendirilip, 1918 yılı sonlarında neredeyse ölüm döşeğinde olarak tanımlandığı bir dönem ile çok zor koşullarda sürdürülen Kurtuluş Savaşı sonrası Cumhuriyeti’mizin kuruluşunun ilk yılları arasındaki çok büyük serüveni, görsel bir bütünlükle yansıtıyor.
AW061861_05
Koleksiyonerlerin gönüllü desteği
Folkart Gallery, ayrıca bu özel sergiyle ilgili Türkiye’nin değerli Atatürk koleksiyonerlerinden de gönüllü destek aldı. İzmir’de halka ücretsiz sunumu Nisan 2024’te sona erecek bu kıymetli sergi bir Folkart Prodüksiyonu olarak, önce Ankara, sonra İstanbul’da sanatseverlerin karşısına çıkacak.
AW061861_02
Atatürk’e minnet göstermek
Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, uzun yıllardır yaptıkları çalışmalar, katıldıkları müzayede ve benzeri girişimler neticesinde, Türkiye’nin en önemli Atatürk Koleksiyonu’na sahip olduklarını ve bununla gurur duyduklarını söyledi. Mesut Sancak, çok büyük emek verilerek hazırlanan “Karanlıkta Akan Bir Yıldız: Mustafa Kemal Atatürk” adlı bu serginin, Cumhuriyeti’mizin 100. yılına büyük bir saygı duruşunda bulunmak ve Atatürk’e minnet göstermek olduğunu dile getirdi.

AW061861_03
Yüzbinlerce İzmirlinin ziyaret etmesinin beklendiği sergi, 29 Ekim-31 Mart tarihlerinde ziyaretçilerini ağırlayacak.

Manisa’da kadın hakları günü kutlaması Manisa’da kadın hakları günü kutlaması

AW061861_01

Kaynak: İHA