Yaptığı basın açıklamasında Ersoy “Hak iş - Hizmet iş sendikası olarak Manisa’da 1 ve 2 nolu   Şube Başkanlıklarımızla 7 bin üyesi ile şehrimizin en büyük sendikası, en güçlü  sivil toplum kuruluşuyuz. Tam 40  yıldır Manisa şehrimizde   çalışanlarımızın hak ve menfaatleri koruduk, ekonomik ve sosyal kazanımları için mücadele ettik.  31 Mart yerel seçimleri ülkemize ve milletimize yakışan bir olgunlukla gerçekleşmiş, yurttaşlarımızın ortaya koyduğu irade sandıkta tecelli etmiştir. Bu anlamda  yurttaşlarımızın demokratik tercihleri ile seçilen tüm belediye başkanlarımızı Hizmet İş Sendikamız adına kutluyor ve tebrik ediyoruz.

Milletin sandıkta verdiği mesajları muhakkak ki herkesten önce siyasi partilerimiz,  siyasetçilerimiz  okuyacaktır. Seçilen Belediye Başkanımızda  bu gün ve yarın, yaptığı ve yapacağı hizmetleri , şehrin insanlarına ve dinamiklerine, sivil toplum kuruluşlarına  karşı tutum ve davranışları , demokratik tavırları ile bir dahaki seçimlerde milletin huzuruna ,terazisinde tekrar çıkılacaktır. Dün söylediklerini unutanlara, yarınlarda söyledikleri hatırlatılacaktır.

İŞÇİLERE SENDİKA DEĞİŞTİRME BASKISI

31 Mart yerel seçimlerinin Propaganda sürecinde demokrasinin erdemlerinden bahsedenlerin, farklılıklara tahammülden bahsedenlerin, hayat tarzı ve tercihlerinde baskı altında olduklarını söyleyenlerin bugün tabiri caizse intikam duygusuyla hareket ettiklerini , işçilerin aşı ,işi ve sendikal tercihlerine nasıl müdahale ettiklerini üzülerek şahit oluyoruz . Secim sahalarında, basın kuruluşlarına verdikleri vaatler, konuştukları sözleri , seçildikleri gün itibari ile unuttuklarını görüyor , yaptıkları uygulamalar  ile bizzat müşahede ediyoruz . Bağlı oldukları siyasi partinin sayın genel başkanının ortaya koyduğu ve herkesin tarafından taktirle karşılanan normalleşme sürecinin Manisa’ya uğramadığını da yine üzülerek görüyoruz.

Seçimlerden önce “hiç bir işçi işten çıkarmayacağım , işçinin demokratik tercihine karışmam” diyen Manisa Büyükşehir belediyesi işvereninin,  üyelerimize  sendikadan istifa etmeye ve işveren güdümlü sendikalara üye olmaya zorlaması , sendikaya üye olan işçileri yıldırmak için işçinin görev yerini değiştirmesi , işi ile tehdit etmesini, işçiye daha zor iş vermek gibi pek çok kirli ve çirkin yönteme başvurulduğunu ve işçinin iradesi kırılmaya çalışıldığını görüyoruz .

Ancak işveren güdümlü sendikaların Bütün bu oyunlarını Manisa emekçileri boşa çıkararak  örgütlü mücadelesi ile sendikasına sahip çıkmaktadır. Hak iş ve Hizmet İş Sendikası da  kendisi ile yürüyen, bütünleşen üyelerinin sonuna kadar yanındadır.

BÜYÜK İŞÇİ KIYIMI YAPILACAK

Oysa Manisa Büyükşehir  belediyesi emekçileri, “Mart’ın sonu bahardır” sloganına inanarak belediye Başkanına oy vermiş , seçim sonrasında “en düşük işçi  ücretlerini 35 bin tl yapacağım , hiç bir işçinin emeği ile oynamayacağım “ diyen Sayın Başkanın söylemine inanarak destek vermişti. Ancak gelinen noktada seçimin üzerinden 3 ay geçmesine rağmen ücretlere iyileştirme yapılmamış,  50’ye  yakın işçi işten çıkarılmış , 200 işçi sürgün edilmiştir. Daha bir çok işçinin de işten çıkarılması için hazırlık yapıldığı, listeler oluşturulduğu, kendilerine yakın kişiler tarafından ifade edilmektedir. Hizmet iş sendikası olarak verilen zam sözünün takipçisiyiz . İşten atılmalar devam ederse Manisa Büyükşehir Belediyesi önü eylem alanı olacaktır.

ASGARİ ÜCRETE MAHKUM EDECEKLER

Buradan Manisa Büyükşehir Belediyesi yönetimine sesleniyoruz. Sakın ola işçinin işi aşı ile oynamayın, sendikal baskıları durdurun . Önce genel iş, şimdide belediye iş sendikasına örgütlenmeleri için destek sunarak, 3 sendikayı bir birine çarpıştırarak,  işçileri yetkisizlik ve mahkemelerde süründürmeyin. Yıllarca sürecek mahkemelerle Manisa Büyükşehir Belediyesi emekçilerini toplu iş sözleşmesi yaptırmayarak, asgari ücrete mahkum etme politikasından vazgeçin.  Manisa Büyükşehir Belediyesi şirketlerinde yetkili  Hizmet İş Sendikasıdır. Dolayısıyla şirket işçilerimizin çalıştığı işyerlerinde başka sendikalar örgütlenme faaliyetlerinde bulunamaz. Yetki başvuru süresine az bir zaman kala işyerlerinde üye yapma mücadelesi sırasında, işyerlerinde yaşanacak kavga ve olumsuz olayların müsebbibi sizlerin olacağını bilin”

2 kişinin elektrik akımına kapılarak öldüğü İzmir’de kablolar 50 santim aşağı alınıyor 2 kişinin elektrik akımına kapılarak öldüğü İzmir’de kablolar 50 santim aşağı alınıyor

SENDİKAL BASKININ  CEZASI 2 YIL

Sendikal hak ve özgürlüklere ilişkin baskılar ulusal ve uluslararası hukuka aykırıdır. Sendikal haklara müdahale Anayasamız başta olmak üzere, 6356 sayılı sendikalar ve toplu iş sözleşmesi  Kanununa, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine, ILO Sözleşmelerine ve insan haklarına ilişkin uluslararası sözleşmelere aykırıdır. Aynı zamanda sendikal baskılar Türk Ceza Kanununa göre suçtur ve 2 yıla kadar cezası vardır. Anayasa, yasalar ve uluslararası sözleşmeler tarafından teminat altına alınan hakların ayaklar altına alınması, iş barışı ve huzurunun bozulması,  belediye çalışanlarına yönelik tehdit ve şantaja imkân verilmesini sendika olarak asla kabul edemeyiz. Buna sebep olan ve göz yuman bütün aktörlerin karşısında bütün yasal haklarımızı kullanacağız . Bu konuda işyerlerinde işveren vekillerinin yaptığı baskıları biliyor , elimizde görsel ve fiziki belgelerini hazırlıyor ve cumhuriyet savcılığına suç duyurusu yapacağımızı kamuoyuna duyuruyoruz.

Kaynak: Haber Merkezi