Türkiye genelinde uygulanan yüzde 25 zam oranın Temmuz ayından kalmasıyla birlikte emlak sektörü karıştı. Milyonlarca vatandaş ise ev sahiplerinin yüksek talepleri karşısında eziliyor. Kiracılardan istenen yüksek kira bedellerinin dışında Memur olma şartı, kefil zorunluluğu, hanede iki kişi çalışması şartları sunuluyor.

İLAN SİTELERİNDEKİ TALEPLER DİKKAT ÇEKTİ

Türkiye Gazetesi'nde yer alan habere göre; ev sahipleri, kiracı seçerken artık daha seçici davranıyor. İlan sitelerindeki şartlar dudak uçuklatıyor:

Memur Olma Zorunluluğu: Ev sahipleri, düzenli geliri olan memurları tercih ediyor.

1 milyar dolarlık yatırımda yeni gelişme | Manisa’nın tarihi yatırımı için geri sayım başladı ! Bakan Kacır, bugün Manisa’da… 1 milyar dolarlık yatırımda yeni gelişme | Manisa’nın tarihi yatırımı için geri sayım başladı ! Bakan Kacır, bugün Manisa’da…

Maaş Bordrosu ve Kefil İsteği: Gelir durumunu kanıtlamak için maaş bordrosu ve kefil şart koşuluyor.

En Az 3 Yıl Çalışma Şartı: İş güvencesi olan kiracılar tercih ediliyor.

Hanede İki Kişi Çalışma veya Emekli Olma: Gelir düzeyini artırmak için hanede birden fazla çalışan veya emekli aranıyor.

Findeks Raporu İsteği: Kredi notu yüksek kiracılar tercih ediliyor. Kabus geri döndü! Memur olmayana ev yok

KİRACILAR EV BULMAKTA ZORLANIYOR

Milyonlarca kiracı yaşanan bu fahiş fiyatlar ve talep karşısında zorlanıyor. Özellikle asgari ücretliler ve emekliler, büyükşehirlerde ev bulmakta zorlanıyor. "Memur olmayan giremez" mantığı, kiracıları mağdur ediyor.

EMLAKÇILAR AÇIKLADI

Emlakçılar, her iki tarafı da haklı buluyor. Ev sahipleri, artan maliyetler ve kiracı güvencesi nedeniyle şart koşarken, kiracılar ise bu şartları karşılamakta zorlanıyor.

Kaynak: Haber Merkezi