Motosikletli kurye sayıları, koronavirüs salgını sırasında arttı. Bu işi yapanların bir kısmı, belirli işletmelerde sigortalı olarak çalışıyor. Bu kişilerin vergileri bağlı olduğu kurum tarafından karşılanıyor.

Hükümet kayıt dışı çalışan bu moto kuryeleri radarına aldı. TBMM'ye sunulması planlanan moto kuryelere yönelik vergi çalışmasının detayları paylaşıldı.

Moto kuryelere vergi, Kurban Bayramı sonunda ele alınacak

Kurban Bayram sonrası Meclis’e sunulması planlanan yeni torba yasada, moto kuryelerin vergilendirilmesine yönelik çalışma yapıldı.

Sigortalı sayısı 140 binken, sigortasız çalışan sayısı 350 bin

Sigortalı çalışan moto kurye sayısının 140 bin olduğu, sigortasız çalışanlar da eklendiğinde bu sayının 350 binleri bulduğu düşünülüyor.

Sigortalı çalışan moto kuryeler için sıkıntı bulunmuyor

Herhangi bir şirkette ücretli olarak çalışan moto kuryeler açısından vergilendirme yönünden herhangi bir sıkıntı yok.

Defter tutma yükümlülüğü

Malatya'da kayısı fiyat istikrarı arıyor Malatya'da kayısı fiyat istikrarı arıyor

Bu da ticari kazanç sahibi olarak mükellefiyet kaydı, defter tutma, beyanname verme gibi birçok vergisel yükümlülüğün yerine getirilmesini içeriyor. Moto kuryelerin basit usulde vergilendirilmesi sonrasında şahıs şirketi kurarak "esnaf" statüsüne hizmet vermesi düşünülüyor.

Torba yasanın içine girecek

Kayıt dışı çalışan moto kuryelerin vergilendirilmesi amaçlanıyor. Moto kuryelerin sosyal medya fenomenleri gibi gelir vergisi kapsamına alınması düşünülüyor.

Basit usulde vergilendirilip, sadece stopaj ödeyecekler

Ancak kayıt dışı çalışan mayo kuryelerin kayıt altına alındığında daha basit bir vergilendirme usulüne tabi olmaları ve belli bir tutara kadar sadece stopaj yoluyla vergilendirilmeleri için düzenleme yapılacağı ifade ediliyor.

Bankaların sorumluluğu

Bankalar, bu kapsamda açılan özel hesaplara aktarılan hasılat tutarları üzerinden, aktarım tarihi itibarıyla yüzde 15 oranında gelir vergisi tevkifatı yaparak, beyan edip vergi dairesine ödemekle yükümlü olacaklar.

Kaynak: İHA