'Aşk meyvesi' üreticisini sevindirdi | Kilosu 100 TL'den satılıyor... 'Aşk meyvesi' üreticisini sevindirdi | Kilosu 100 TL'den satılıyor...

Kiracılar yüksek zam oranlarıyla karşı karşıya kaldı.  Kiralık konutlar için uygulanan yüzde 25 zam sınırı, 2 yıl sonra kaldırıldı. Ev sahipleri, yeni kira sözleşmelerinde artık 12 aylık TÜFE ortalamasına göre zam belirleyebilecek. 12 aylık enflasyona göre hesaplandığında 10 bin TL olan bir kira bedeli, 16 bin 251 liraya yükselecek. Kiracıların yaşadığı konutlar artık eski usül, yani sözleşmede yazan şartlar üzerinden zamlanacak.

KOŞULLARDA DEĞİŞİKLİK YOK

Kiracının tahliyesi için gerekli hukuki koşullar ise değişmedi.  Kiracı, sözleşmede yer alan zam oranını uyguladığı taktirde evinden çıkartılamayacak.

DAVALAR ARTABİLİR

Hukukçulara göre yüzde 25 zam sınırı nedeniyle mahkemede karşı karşıya gelen ev sahibi ve kiracılar, bu kez de zam anlaşmazlığı nedeniyle aynı duruma düşebilir.  Davalar ve icra takipleri yeniden hızlanabilir.  Yüzde 25 kira zam sınırından kaynaklı doğan ev sahibi kiracı anlaşmazlıkları için zorunlu arabuluculuk sistemine geçilmişti. Mahkemeye gitmeden önce zorunlu olarak arabulucuya başvurma uygulaması ise devam ediyor.

Kaynak: Mynet