OGM tarafından ağaçlandırılan 10 bin dekar arazide yetişen çam kozalaklarını hasat eden mahalle halkı, kozalağın kilosunu ise 11 lira 500 kuruştan satıyor.

FISTIK (13)

Salihli’ye bağlı Kemer, Kurtutan, Poyraz ve Poyrazdamları mahallelerinde OGM tarafından dikilen ağaçlarda çam fıstığı hasadı başladı. Bölgede yaşayan vatandaşlar tarafından ağaçlardan toplanan kozalaklar, mahallerde kurulan alım merkezine getirilerek, alıcılara kilogramı 11,5 liradan satılıyor.

FISTIK (1)

Çam kozalağının ailelere geçim kaynağı olduğunu ve yüz güldürdüğünü belirten Kurttutan Mahalle Muhtarı Süleyman Kaya, kozalağın adeta köylünün ekmek teknesi olduğunu söyledi.

FISTIK (4)

Çam fıstığının faydaları saymakla bitmiyor

Uzmanlar çam fıstığının faydalarını şöyle sıralıyor:

Çam fıstığı, yağ asidi içeriği sayesinde iştahı bastırır ve kilo vermeye yardımcı olur.

FISTIK (5)

Çam fıstığındaki besin maddelerinin mükemmel kombinasyonu enerjiyi artırırken, magnezyum ve protein gibi diğer önemli mineraller kalp krizlerini ve şeker hastalığını önlemeye yardımcı olur.

Karmaşık bir moleküle sahip olan bu besinin vücutta parçalanması daha uzun sürer. Bu sayede tükenmişliğe neden olmadan sürekli ve uzun süreli enerji sağlar.

FISTIK (7)

Vücuttaki romatizmal ağrılara iyi gelir.

Hamile anneler için çok faydalıdır. Bebeğin gelişimini destekler.

Yüksek miktardaki C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir.

Cinsel isteksizliği giderir, sperm sayısının artışında önemli bir rol oynar.

Çam fıstığı içindeki pinolenik asit sağlıklı kolesterolü destekler ve hatta kötü kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı olur.

FISTIK (8)

K vitamini, yaralanmadan sonra kanamayı önlemek için kan pıhtılarının oluşmasına yardımcı olurken, E vitamini oksijen taşınması için önemli olan kırmızı kan hücrelerinin üretilmesini sağlar.

Araştırmalara göre, her gün çam fıstığı yemek tip 2 diyabetin kontrolüne yardımcı olabilir.

Çam fıstığı, demir bakımından zengindir. Demir ise beyin sağlığı için çok önemlidir.

FISTIK (10)

İçeriğindeki magnezyum ile kansere karşı savaşır, kanser riskinin azalmasını sağlar.

Kalsiyum sayesinde kemikleri güçlendirir.

Bakan Yardımcısı Eminoğlu,  Vali Ünlü’yü makamında ziyaret etti Bakan Yardımcısı Eminoğlu, Vali Ünlü’yü makamında ziyaret etti

Sahip olduğu çeşitli temel vitamin, mineral ve antioksidanlar, çam fıstığını cilt bakımı için inanılmaz derecede yardımcı kılar. E vitamini ve antioksidanlar yaşlanmayı geciktirir.

Çam fıstığı cildi besler ve dış etkenlerden korur. Cilt için doğal bir nemlendiricidir. ,

FISTIK (14)

Kaşıntı, sedef hastalığı, sivilce, egzama, uyuz ve yara gibi cilt sorunlarının tedavisinde kullanılır.

İçeriğindeki E vitamini, cilt için olduğu gibi saç için de bir hayli fayda sağlar. Saç dökülmesine engel olur, daha güçlü ve parlak saçlara sahip olmayı sağlar.

Kaynak: Behzat AKCAN