Özellikle bitkisel tedavi yöntemlerinde kullanılan, kozmetik başta olmak üzere ilaç sanayinde ise oldukça rağbet gören hatmi çiçeğinin kurusunun kilogramı ise 250 liradan alıcı buluyor.

Hatmi̇ Yeni̇ (6)

Salihli’de BD Oto Tamir ve Bakım Servisi açıldı Salihli’de BD Oto Tamir ve Bakım Servisi açıldı

Yol kenarları ve boş tarlalarda kendiliğinden yetişen ve halk arasında "deve gülü çiçeği" olarak anılan hatmi çiçeğinde bu yıl ki hasat dönemi başladı.

Hatmi̇ Yeni̇ (5)

Yüzyıllardır insan sağlığına olan şifalı yönleriyle ön plana çıkan hatmi çiçeğinin kurusu bu yıl toptan kilogramı 250 TL’den satılacak.

Hatmi̇ Yeni̇ (3)-1

Bu yılın hasat dönemi başladı

Ege Bölgesi’nde hemen hemen bütün illerde bolca görülen hatmi çiçeği, Denizli’nin Honaz ilçesine bağlı Kaklık Mahallesi'nde üretici Meryem Göçtü tarafından  ayva bahçesinin içine ikinci ürün olarak dikildi.

Hatmi̇ Yeni̇ (4)

Diktiği hatmi çiçeklerinin hasadına devam eden Meryem Göçtü, "Geçtiğimiz yıl Mart ayında hatmi çiçeği tohumunu ektik, Nisan ayında üç dönümlük ayva bahçemizin içine ikinci ürün olarak hatmi çiçeklerinin fidanlarını diktik. Hatmi çiçeği çok yıllık bir bitki. Bu yıl Haziran ayında ikinci yıl hasadımıza başladık. Gölgede kurutuyoruz, burası 3 dekar, aşağı yukarı 500 kilo kuru hatmi çiçeği hasadı yapmayı hedefliyorum. Türkiye'nin birçok ilindeki aktarlara buradan satış yapıyorum. Kilosunu bu yıl 250 TL'den göndereceğiz. Günlük sabah akşam toplanması gerekiyor. Aynı darı patlağı gibi patlıyor. Dağa bayıra gitmiyoruz, kendimiz organik olarak yetiştiriyoruz. Günlük toplanması gerekir. Toplamazsan dökülür, havalar iyi olursa verim oluyor. Ama havalar kötü olursa verim düşüyor. Yaz aylarında güneşi ne kadar çok görürse o kadar çok açıyor. Havalar soğumaya başlayana kadar hasat devam eder. Yağmur çok olursa boyu çok uzar. Sularsan daha güzel verim alınıyor" dedi.

Her gün toplanıyor, gölgede kurutuluyor

Tarlada dikili hatmi çiçeklerini sabah akşam topladıklarını anlatan Meryem Göçtü, boş vakitlerde de ekilmeyen tarlalardan dağlardan hatmi çiçeği topladıklarına dikkat çekti. Meryem Göçtü, "Dağlarda ve bahçemize ektiğimiz hatmi çiçeklerini topluyoruz. Her gün sabah ve akşam olmak üzere iki kere topluyoruz. Topladığımız hatmi çiçeklerini temiz bir bezin üzerine serip gölgede kurutarak çuvalla aktara satıyoruz. İnşallah yağış olursa Haziran ayından Aralık ayına kadar toplamaya devam edeceğiz. Toplanan hatmi çiçekleri temiz bezlerin üzerinde gölgede bir haftada kurutuluyor" diye konuştu.

Hatmi̇ Yeni̇ (3)

Hatmi çiçeğinin faydaları

  • Hatmi çiçeği halk arasında “kuru öksürük” olarak tabir edilen ve bir türlü bitmek bilmeyen o öksürüğe çare olmasıyla biliniyor. Aynı zamanda grip, nezle, soğuk algınlığı gibi hastalıkların iyileşme sürecini hızlandırıyor.
  • Bu özelliğinin yanında kendisi gastrit reflü gibi çeşitli mide rahatsızlıklarına da olumlu etkilerde bulunuyor.
  • Sindirim sisteminin sağlıkla çalışmasına destek olduğundan hazımsızlık, gaz sancısı gibi problemler yaşayanlara da öneriliyor.
  • Hatmi çiçeği, adeta doğal bir ağrı kesici olduğundan vücudun çeşitli yerlerinde oluşan ağrıları dindiriyor.
  • İltihaplı bölgelerin daha hızlı toparlanmasına da destek olan hatmi çiçeği, bu özelliğiyle böbrek iltihabından zonaya (sinir ucu iltihaplanması) birçok ciddi sorunun çözümünde de olumlu etkiler oluşturuyor.
  • Böbreklerin sağlıkla çalışmasına destek oluyor, bu sayede idrar söktürücü özellikler de gösteriyor.
  • Uzun süreli kullanımlarında cilt sağlığını da olumlu yönde etkileyen hatmi çiçeği, cildin nemlenmesini ve temizlenmesini sağlıyor.Hatmi̇ Yeni̇ (2)

Hatmi çiçeği çeşitleri

Ebegümecigiller familyasına ait olan hatmi çiçeği, killi, humus bakımından zengin toprakları seviyor, şiddetli rüzgârlara karşı pek dayanıklı olmadığı için güneş alan ama rüzgârdan korunaklı bir alanda yetiştirilmesi gerekiyor. Halk arasında deve gülü, hire, silindir çiçeği ve gülhatmi gibi isimlerle de anılan hatmi çiçeği, yetişmek için olumlu şartları bulduğunda 2-2,5 metrelere kadar çıkabiliyor. Çiçeği beyaz, sarı, kırmızı, pembe, turuncu ve mor renklerde oluyor.

Hatmi̇ Yeni̇ (2)-1

Hatmi çiçeği nasıl tüketilir ?

Bu çiçek genellikle çay olarak tüketilmektedir. Sıcak suda kaynatarak veya demleyerek hatmi çiçeğini kullanabilirsiniz. Başka bir yöntem olarak bir gün boyunca soğuk suda bekletip bu şekilde de tüketebilirsiniz. Cilt için kullanmak İsteyenler ise soğuk suda bekledikleri hatmi çiçeğinin suyunu kullanabilirler.

Hatmi̇ Yeni̇ (1)-2

Barış Manço'nun da şarkısına ilham veren bu bitki Ebegümecigiller familyasına ait bir bitkidir (Althaea officinalis). Hatmi çiçeği, fatmagül, gülfatma, hatim çiçeği, hire, devegülü, silindir çiçeği, horoz ibiği, gülhatmi gibi isimlerle de anılıyor.

Kaynak: İHA