Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Habertürk canlı yayınında Fevzi Çakır'ın sorularını yanıtladı.

Ekonomiyle ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulunan Şimşek, vergide kayıt dışılık ve vergi adaletsizliğini gidermede devreye alınacak uygulamaları anlattı.

Üzerinde çalışılan vergi paketiyle kayıt dışılığın önüne geçileceğini belirten Şimşek, "Türkiye'de birçok kesim vergiden imtina ediyor, ciddi bir kayıt dışılık var. Biz verginin tabanını büyüterek sonuç alacağız. Bizim iki temel ilkemiz var. Vergide adaleti sağlamak ve uygulamada etkinliği sağlamak." dedi.

"Birçok kesim vergiden imtina ediyor, ciddi bir kayıt dışılık var"

Türkiye'de vergilerin gelire oranının yüzde 21 bile olmadığını ifade eden Şimşek, 'OECD'de en düşük vergi yüküne sahip ikinci ülkeyiz.' şeklinde konuştu.

Milyonların heyecanla beklediği teklif bugün Meclis'e sunuluyor | En düşük emekli maaşı ne kadar olacak? Milyonların heyecanla beklediği teklif bugün Meclis'e sunuluyor | En düşük emekli maaşı ne kadar olacak?

Şimşek daha sonra, uygulamaya alınacak vergi paketinde çok uluslu şirketlere yüzde 15 asgari kurumlar vergisi getirileceğini söyledi.

"Kuyumcu 16 bin TL, doktor 27 bin TL gelir beyan ediyor"

Sözlerine devam eden Şimşek, kuyumcuların geçen sene aylık matrahının 16 bin TL seviyesinde, doktorların ise 27 bin TL gelir beyan ettiğini belirterek böyle bir durumun olmaması gerektiğinin altını çizdi.

Avukatların ise 17 bin TL gelir beyan ettiğini ifade eden Şimşek, "Bir kuyumcu ortalama 16 bin TL, bir doktor 27 bin TL, bir avukat 17 bin TL gelir beyan ediyor; böyle şey olmaz." dedi.

Hasılata aykırı beyanlardan izahat istenecek

Bütün bu alanlarda hasılat tespiti yapılacağını da sözlerine ekleyen Şimşek, "Hasılata aykırı beyanlardan izahat isteyeceğiz, sonrasında harekete geçeceğiz. Kayıt dışılıkla mücadele edeceğiz." şeklinde konuştu.

Şimşek son olarak, yap-işlet-devret şirketlerine yüzde 30 vergi düşündüklerini, kripto varlıkların da vergi kapsamına alınacağını söyledi.

"Vergiden kaçınmanın cezalarını artıracağız"

"Çok kazananları buradan uyarıyorum. Vergiden kaçınmanın cezalarını artıracağız, denetimleri sıkılaştıracağız." diyen Şimşek, şu ifadeleri kullandı:

Bu vergi paketinde ne yapıyoruz. Çok uluslu şirketlere yüzde 15 asgari kurumlar vergisi getiriyoruz. Yurt içinde asgari kurumlar vergisi çalışıyoruz. Kuyumcunun beyan ettiği aylık matrah geçen sene 16 bin TL seviyesinde. Bir doktor 27 bin TL, bir avukat 17 bin TL gelir beyan ediyor; böyle şey olmaz. Bütün bu alanlarda yetki alıp, hasılat tespiti yapacağız, hasılata aykırı beyanlardan izahat isteyeceğiz, sonrasında harekete geçeceğiz. Kayıt dışılıkla mücadele edeceğiz.

Kaynak: Bloomberg