Tükiye İstatistik Kurumu (TÜİK) haziran ayı enflasyon rakamlarını 3 Temmuz’da açıklayacak. Bu nedenle milyonlarca emekli, memur ve memur emeklisinin gözü bu tarihte…

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) haziran ayı Piyasa Katılımcıları Anketi’nin sonuçları açıklamıştı. Buna göre; yıl sonu enflasyon beklentisi 0,12 puanlık düşüşle yüzde 43,52 oldu. Haziran ayı içi enflasyon beklentisi ise yüzde 2,52 oldu.

Memur ve memur emeklisinin zammı hesaplama farkından ötürü SSK ve Bağ-Kur emeklisinden düşük kalacak. Bu nedenle refah payı beklentisi yüksek… 

Peki son tahminlere göre memur ve emeklilere yılın 6 ayı için ne kadar enflasyon farkı verilecek?

Milliyet’e konuşan sosyal güvenlik uzmanı Emin Yılmaz, Piyasa Katılımcıları Anketi’ne yönelik “Genelde bu veriler doğru çıkıyor” diyerek memur, emekli ve memur emeklisi maaşına yönelik tahminleri açıkladı. 

18 Temmuz 2024 Tüp Fiyatları | İşte Güncel Tüp Fiyatlarının Manisa ve İlçelerine Göre Durumu 18 Temmuz 2024 Tüp Fiyatları | İşte Güncel Tüp Fiyatlarının Manisa ve İlçelerine Göre Durumu

Emin Yılmaz’ın açıklamaları şöyle:

* Mayıs ayına kadar kesinleşen enflasyon verisi Ocak-Mayıs dönemi yüzde 22,72 olarak belirlendi. Haziran ayı beklenti anketinde enflasyon yüzde 2,52 olarak tahmin edilmektedir. Bu tahmine göre 2024 ilk yarıyılını hesapladığımız zaman ise enflasyon yüzde 25,81 oranında çıkmaktadır. İşte buradaki veri SSK, Bağkur emeklilerinin alacakları maaş farkı olacaktır.

Emin Yılmaz memur ve memur emeklilerinin maaş hesabındaki farklılığa dikkat çekerek “Eğer ilk yarıyıl enflasyon verisi yüzde 25,81 olarak çıkarsa o zaman memur ve memur emeklilerine yüzde 20,34 oranında maaş farkı verilecek” ifadesini kullandı.

Hükümet Ocak 2024 zam döneminde tüm emeklilerinin zam oranlarını yüzde 49,25’e eşitlemişti. Yılbaşında SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaş artış oranı yüzde 37,57 idi. Ekonomi yönetimi bu grubun maaş zam oranını ilk olarak yüzde 42,6’ya yükseltmiş, sonra da memur emeklilerinin zam oranı olan yüzde 49,25’e çıkarmıştı.

Sosyal güvenlik Uzmanı Yılmaz, geçmiş dönemde emekli maaşlarının eşitlenmesine atıfla yaptığı değerlendirmede şöyle devam etti:

* Refah payı olarak kamuoyunda üç rakamdan bahsediliyor. Bunlar yüzde 5, yüzde 10, yüzde 15 olarak söyleniyor.. Bana göre en güçlü tahminin yüzde 5 oranında olacağını varsayıyorum. Eğer bu şekilde belirlenirse SSK, Bağkur emeklisi yüzde 25,81 + 5 puanlık refah payı ile birlikte yüzde 30,81 oranında zam alacak. Diğer varyasyonlarda ise kabaca yüzde 35 ve yüzde 40 olacağını söylemek mümkün. Özellikle SSK ve Bağkur emeklileri ile memur emeklilerine zam eşitleme formülü uygulanırsa memur emeklileri yüzde 5 oranında daha fazla refah payını alacak.

Memurlara 2023 yılı için Temmuz’da 8 bin 77 TL seyyanen zam verildiğini anımsatan Yılmaz, “O sebepten memurlara bir refah payı beklentisi içerisinde değilim” dedi.

Maaşı 8 bin TL altında olan emekliler için kök maaş düzenlemesi beklediğini ifade eden Yılmaz, “Çünkü verilen enflasyon farkları kök maaşlara gelmektedir. Özellikle kök maaşı 8.000 TL’nin altında kalanlara maalesef hissedilir bir maaş farkı gelmeyeceği için bir düzenlemenin elzem olacağını söylememiz gerekli” şeklinde konuştu.

Emin Yılmaz’ın tahminine göre; Ocak 2024’ten bu yana 10 bin TL olarak en düşük emekli aylığı 12 bin 500 ila 15 bin TL arasında olacak.

Kaynak: DÜNYA GAZETESİ