Uzman Eczacı Duygu Elmas Mutlu, bu tür uygulamaların ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceği konusunda uyarılarda bulundu.

Mutlu, vücut geliştirici ya da zayıflama ilaçlarının bilinçsiz kullanılması durumunda ölümcül yan etkiler görülebileceğini söyledi.

Manisa’da anne karnındaki Vera bebek, göbek kordonundan yapılan kan nakliyle yaşama tutundu Manisa’da anne karnındaki Vera bebek, göbek kordonundan yapılan kan nakliyle yaşama tutundu

Bu ürünleri alan kişilerin mutlaka doktor kontrolü altında kullanması gerektiğine dikkati çeken Mutlu, "Spor salonlarında kullanılan steroidbazlı ya da kilo vermek, almak için kullanılan ilaçlara doktor kontrolü ile başlanması gerekiyor. Kullanılmaya başlanmadan önce mutlaka doktora başvurulmalı. Onların kontrolü altında verilmesi lazım. Doktor veya eczacınıza danışmadan farklı kanallardan sağlık ürünlerinizi almayın, sağlığınızı riske atmayın" diye konuştu.

Başkan Mutlu, insülinin bilinçli ve doğru bir şekilde kullanılmasının önemini vurgularken, yanlış kullanımların hipoglisemi, diyabet kontrolünün bozulması ve diyabetik ketoasidozgibi  organ hasarı ve ölümle sonuçlanabilecek ciddi riskler taşıdığını belirtti. "İnsülin, şeker metabolizmasında görevli  doğal olarak pankreas tarafından üretilen düzenleyici ve  hayati bir role sahip  hormondur. Diyabet hastaları için  bile dozajda yapılan ufacık yanlışlıklar, değişiklikler, vücudun metabolik dengesini bozabilir ve uzun vadede ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir," dedi.

Muhabir: ONAY OZAN