CHP'de 'değişim' çağrıları gölgesinde 4-5 Kasım tarihleri arasında yapılacak olan kurultaya hazırlanırken, adaylar arasında da çekişme sürüyor.

Turgay Şirin’den aday adaylığı başvurusu Turgay Şirin’den aday adaylığı başvurusu

CHP Grup Başkanı ve Genel Başkan adayı Özgür Özel, Ankara'da CHP muhabirleriyle bir araya geldi.

Özgür Özel toplantıda, TBMM Genel Kurulu'nda tezkere görüşmeleri sürerken; bir grup milletvekilinin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun adaylığı için imza toplaması ve bu durum sonrası ortaya dökülen WhatsApp konuşmalarını yorumladı.

"Bir kurmay aklının kalmadığının göstergesi"

Özel, yaşananlar için "Onlar açısından beklenmedik şeyler oluyor. Genel Başkanın ekibinde bir kurmay aklı kalmadığının bir göstergesi" değerlendirmesi yaptı.

"Rahatsız edici bir durum"

Özgür Özel, yaşananlar için şu ifadeleri kullandı: Genel Başkan haberdar olmadığını ve bu durumdan rahatsız olduğunu iletmiş. Birkaç arkadaşımız ellerinde imza kâğıdı Genel Kurul önünde imza topluyorlar. Böyle bir şey parti geleneklerinde yok. CHP içi rekabetin Genel Kurula taşınması kadar rahatsız edici bir durum olamaz. Biz bunu hırslarına yenik düşmesine veriyoruz. Onlar açısından beklenmedik şeyler oluyor. Genel Başkanın ekibinde bir kurmay aklı kalmadığının bir göstergesi. Aklına esenin aklına geleni yaptığı bir durum.

"Milletvekili grubunda yüzde 55'e 45, biz öndeyiz

"Milletvekili grubumuzdan imza toplanması geleneklerimizde var. Genel Kurul'da imza toplanması yok. Bir iç rekabetin Genel Kurul salonuna taşınması kadar hepimizi rahatsız edecek bir durum olamaz. Hangimize sorsalar, 'Genel Başkan aday olsun' deriz. Şöyle bir şey yapılmaya çalışılıyor; 'Sahada, illerde kötü.' CHP milletvekili grubunda yüzde 55'e 45; biz öndeyiz, çoğunluk değişimden yana. İnanın bunu Meclis'teki kavaslara sorsanız, biliyor. Bugüne kadar kesinlikle grubu, bu işin dışında tutuyoruz. Bu grup 6 Kasım'da birlikte olmalı. 'Genel başkan kızdı, üzüldü' diyorlar. Ben de olsam üzülürüm. Bu genel başkana da iyilik değildir. Genel başkanın ekibinde bir kurmay aklı kalmadığını görüyoruz. Bir rakam vermeyeceğim, tahminlerin üzerinde çok bir destek alacağız, kurultayı kazanacağız. Kaybedenin olmadığı, dostluk ve barış ortamında bir kurultay geçmesi için üzerimize düşeni yapacağız”

Kaynak: Onay Ozan