Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan yeni açıklamada, bölgede yüksek sıcaklıkların etkili olacağı belirtildi.

Açıklamada, yarından itibaren yükselişe geçecek olan sıcaklıklarla 'pastırma yazının' yaşanacağı belirtildi.

SICAKLIK (4)

Salihli’de 23 dereceye kadar düşen sıcaklıklar, yarından itibaren kademeli olarak artışa geçecek. Yapılan son değerlendirmelere göre Salihli’de sıcaklıklar 30 dereceye kadar yükselecek. 10 dereceye kadar gerileyen hava sıcaklıkları da yine kademeli olarak yükselerek 17 dereceyi görecek.

SICAKLIK (1)

PASTIRMA YAZI NEDİR?

Pastırma yazı, genellikle sonbahar mevsiminin sonundaki (ekim ayının sonundan kasım ayının ortasına kadar) güneşli, hava sıcaklığının mevsime göre yüksek olduğu günler için kullanılan deyim. Bazen yılda birkaç kez yaşanır, bazen de hiç görülmez. Genellikle birkaç gün ya da bir hafta kadar sürer. Gündüzler güneşli, hafif rüzgarlı ve puslu, geceler serin geçer; yağış olmamakla birlikte geceleri don görülebilir.

TikTok hakkında açıklamalarda bulunuldu TikTok hakkında açıklamalarda bulunuldu

SICAKLIK (2)

Pastırma yazı, kutuplardan gelen alçak bir soğuk hava kütlesinin hareketsizleşerek sıcak bir yüksek basınç merkezi oluşturması sonucu ortaya çıkar. Bu merkezin özelliği, istikrarlı bir katmanlaşma yaratan önemli sıcaklık değişimleridir. Sonuçta havanın dikey hareketi engellenir ve alçaklarda yoğunlaşan duman, toz vb havanın puslu olmasına yol açar.

SICAKLIK (3)

Kaynak: Ayşenur Yılmaz