Salihli Selendililer Kültür, Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği tarafından Gümüşçayı mevkiinde atlı Cirit ve keşkek etkinliği yapıldı. Yoğun ilginin yaşandığı etkinlikte cirit ustaları hünerleri sergiledi.

SELENDİ (2)-1

Anadolu kökenli 41 eser ait olduğu yere, Türkiye’ye dönüyor: 22 adet Kilia heykelcik ise Manisa'da tarihe ışık tutacak Anadolu kökenli 41 eser ait olduğu yere, Türkiye’ye dönüyor: 22 adet Kilia heykelcik ise Manisa'da tarihe ışık tutacak

Salihli Selendililer Kültür, Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği (SEL-DER) Mustafa Bozdoğan bir konuşma yaptı.

SELENDİ (1)-1

Bozdoğan “Bu vesile ile Türkiye Cumhuriyetimizin 100. Kuruluş yılını kutlar, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmetle minnetle anıyorum. Mekanları ve ruhları şad olsun. Ayrıca yüreklerimizi paralayan ve İsrail saldırısında şehit olan Filistinli kardeşlerimize de Allah rahmet diliyorum, mekanları cennet ve ruhları şad olsun. Tez zamanda barış olması dileğiyle İsrail zulmünü ve İsrail’e destek olan ülkeleri de kınıyorum. Bu nedenle yöresel sanatçıların katılacağı eğlence bölümü gerçekleştirilmeyecektir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi arkadaşlar gidip Toros dağlarına bakınız orada bir Yörük çadırı görürseniz ve o çadırda duman tütüyor ise şunu çok iyi biliniz ki bu dünyada hiçbir güç ve kuvvet asla bizi yenemez. Allaha şükür dumanımız her yerde tütüyor, Yörük Türkün özüdür. Devletin kurumunda en çok emeği olan toplumdur.  Dünyanın neresine giderseniz gidin mutlaka bir Selendili ile karşılaşırsınız. Selendililer göç sebebi ile yurdun her yerine yerleşmiştir. Salihli’de yaşayan 20 bine yakın Selendili hemşerilerimiz vardır. Diğer ilçelerde de pek çok hemşerimiz yaşamaktadır. Derneğimizin kuruluş amacı Salihli 'de yaşayan Selendililer arasında dayanışmayı yardımlaşmayı gerçekleştirmenin yanında, Selendi’nin kültürünü yaşadığımız doyduğumuz yerlerde yeni nesillere aktarmaktır.  Derneğimizde emeği geçen eski dernek başkanlarımıza ve yönetimde bulunan arkadaşlara teşekkürü bir borç bilirim. Bizden sonra Turgutlu da Manisa da İzmir de Uşakta ve Kulada Selendililer Dernekleri kurulmuş olup, aynı amaç ile hizmet vermektedirler onlara da buradan teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

SELENDİ (4)

Bozdoğan ayrıca, etkinliğe destek veren tüm kurum ve kuruluşlara destek verdi.

SELENDİ (13)

SELENDİ (11)

SELENDİ (8)

SELENDİ (9)

SELENDİ (6)

SELENDİ (3)

Kaynak: Onay Ozan