Aktarlar kış aylarının vazgeçilmezi arasında yer alan ıhlamur ve kuşburnu ve atom çaylarının satışlarının yoğun olduğunu ifade ediyor.  

“BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRİYOR”

Yaz mevsiminde hava sıcaklarının 45 dereceyi gördüğü Salihli’de havaların 25 dereceye kadar düşmesiyle vatandaşlar, hastalıklara karşı önlem alabilmek için aktarların yolunu tutuyor. Sonbaharın kendini hissettirmesi ve havaların soğumasının ardından Salihli’de aktarlar, kış çaylarının, hastalanmadan önce bağışıklık sistemini güçlendirmesinden dolayı içilmesi gerektiğini belirtiyor.

Hasan Arat ve Serdal Adalı karşı karşıya... İşte sonuçlar Hasan Arat ve Serdal Adalı karşı karşıya... İşte sonuçlar

ihlamur-nasil-demlenir_4565_1

“HER DERDE DEVA”

Satışlarla ilgili ilgili bir değerlendirme yapan aktar esnafı, “Kış aylarına özel olan atom çayını kendimiz hazırlıyoruz. Kış aylarında özellikle atom çayının satışları biraz daha fazla oluyor. Astım, bronşit, öksürük, nefes darlığı ve balgam sökücü gibi birçok solunum yolu enfeksiyon hastalıklarına iyi geldiği söyleniyor. Atom çayı dediğimiz kış çayının içerisinde birçok bitki yer almaktadır. Bunlardan bazıları; çubuk tarçın, hatmil çiçeği, ıhlamur, papatya, zencefil, kuşburnu, ekşi çay ve zerdeçal gibi bitkilerin karışımı yapılıyor. Saydığımız bitkiler 8 dakika boyunca su içerisinde kaynatılmalıdır” dedi.

dried-rosehip-kusburnu-turkish-1

“SADECE KIŞIN DEĞİL HER ZAMAN TÜKETİN”

Öte yandan stres ve yorgunluğa da iyi geldiğine dikkat çeken esnaf,  “Mevsimsel geçişlerden dolayı satışlarımız bayağı yükseldi. İnsanlar antibiyotik kullanımını fazla tercih etmediği için kendini bitki çaylarına yönlendiriyor. Şifalı olarak bildiğimiz bu bitkilerin tamamen antibiyotik etkisi gösterdiğini biliyoruz. Kış aylarında sabah bir fincan ve akşam bir fincan olmak üzere günde iki bardak kış çayı tüketildiği takdirde insan dinç oluyor. Kış çayını içmek için hasta olmaya gerek yok. Normal günlerde de tüketilebilir. Aynı zamanda yorgunluk, stres gibi insan ruhunu hafifletir. Kışın normal çay yerine kış çayı tüketilebilir” diye konuştu.

DSC_0198-1

DSC_0194-1

Kaynak: Onay Ozan