Yerel halk tarafından Nurkadın adıyla anılan mağarada yapılan tespit, keşif ve haritalandırma çalışmaları ile, 78’i endemik olmak üzere 593 bitki türüne ve 79 kuş türüne ev sahipliği yapan, yılkı atları, Manisa lalesi ve eşsiz doğasıyla ön plana çıkan Spil Dağı Milli Parkı, bugüne kadar gündeme gelmemiş ancak birçok araştırmaya ve yerel halk söylencesine konu edilmiş olan mağaralarıyla da tanıtılması için sürdürülen çalışmaların ilk sonuçları elde edildi.

3-317
Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü personeli ile Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezinden uzman araştırmacılarla ortak oluşturulan ekip, Milli Park alanında bulunan ve yaklaşık 3,5 kilometre yürüyüş rotasının tamamlanması ile ulaşılabilen 1230 metre rakıma sahip Nurkadın Mağarası'nda, 18, 19 Ekim tarihlerinde yaptıkları tespit, keşif ve haritalandırma çalışmaları neticesinde, mağaranın, turizme kazandırılmasının sürdürülebilir olmadığı, ancak doğal oluşumunun korunması ve Milli Park sahası içerisindeki diğer mağaraların turizme kazandırılmasına dair yapılacak çalışmalarda rehberlik edecek yol haritasının belirlenmesi ile Milli Parkın tanıtılmasına sağlayacağı katkılar bakımından eşsiz olduğu sonucuna varıldığı açıklandı.

7-152

6-186

5-211

4-267

Meteorolojiden tüm Bursa'ya son dakika uyarısı | Osmangazi, Nilüfer, Mudanya... dikkat! Meteorolojiden tüm Bursa'ya son dakika uyarısı | Osmangazi, Nilüfer, Mudanya... dikkat!

1-431

Kaynak: İHA