Başevirgen, “İktidarın kötü ekonomi politikaları her geçen gün paramızın değerini daha da yitirmesine neden oldu. Paramız, pul oldu. Öyle ki; vatandaşlarımız artık 200, 100, 50, 20, 10 ve 5 liralık banknotlarımızın toplam değeri olan 385 lirayla yarım kilo kıyma, yarım kilo kuşbaşı et bile alamıyor. Tüm banknotların toplam değeri temel gıda maddelerini bile alamazken, banknotların tek başına ise hiçbir değeri kalmadı” dedi.

CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, Türk Lirası’nın her geçen gün daha da değer kaybetmesine dikkat çekti. Tüm banknotların toplam değerinin yarım kilo kıyma almaya bile yetmediğini söyleyen Başevirgen, konuya ilişkin bir açıklama yaptı.

“BANKNOTLARIMIZIN TOPLAM DEĞERİ İLE YARIM KİLO KIYMA BİLE ALINAMIYOR”

İktidarın kötü ekonomi politikaları nedeniyle her geçen gün paramızın değerini daha da yitirdiğini söyleyen Başevirgen, “Paramız, pul oldu. Öyle ki; vatandaşlarımız artık 200, 100, 50, 20, 10 ve 5 liralık banknotlarımızın toplam değeri olan 385 lirayla yarım kilo kıyma, yarım kilo kuşbaşı et bile alamıyor. Tüm banknotların toplam değeri temel gıda maddelerini bile almaya yetmezken, banknotların tek başına ise hiçbir değeri kalmadı” dedi.

Büyük zam! Sigara ve alkol zamları hız kesmeden devam ediyor Büyük zam! Sigara ve alkol zamları hız kesmeden devam ediyor

“200 LİRA İLE BİR KİLOGRAM BEYAZ PEYNİR BİLE ALINAMIYOR”

Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin (TZOB) Haziran ayı gıda fiyatı verilerini paylaşan Başevirgen, “TZOB verilerine göre; ortalama kilogram fiyatı 246 lira olan beyaz peyniri en büyük paramız olan 200 lira ile satın alamıyoruz. 200 liranın yetmediği bir diğer temel gıda ise siyah zeytin. Ortalama fiyatı 200 liranın üzerinde olan zeytini almak için 200 liralık en büyük banknot yetersiz kalıyor. Yine 200 liranın satın alamadığı ürünler arasında köy yumurtası da geliyor. Bir vatandaş ortalama fiyatı 300 lira olan 30’lu köy yumurtasını almak istese, cebinden en büyük banknotlar olan 200 ve 100’lük banknotları çıkartmak zorunda kalıyor” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Merkezi